Според плановете на Брюксел през 2020 година бюджетът на ЕС за популяризиране на традиционни продукти трябва да достигне до 200 млн. евро., съобщи евродепутатът Момчил Неков по време на специализирана конференция на тема Храни с географски означения – възможности за местно развитие и достъп до нови пазари”, провела се в рамките на Агра 2018. За миналата година ЕС задели бюджет от 142 млн. евро за популяризиране на местни и традиционни продукти на вътрешния пазар и в трети страни. За 2018 година Брюксел ще отпусне за целта почти 180 млн. евро. Освен това специално за рекламата на традиционни продукти с географски означения Брюксел заделя отделно перо от бюджета в размер на 10 млн. евро.
По време на дискусията стана ясно, че само 16 страни в ЕС (сред които не е България) имат специална мярка в техните програми за развитие на селските региони, в която са предвидени механизми и средства за популяризиране на местните продукти. Неков представи данни за това, как различните държави членки се възползват възможностите за използване на механизмите за популяризиране на местните продукти. „Говорим не само за защита, а за имидж и икономически ползи от популяризирането на тези продукти“, поясни Неков.
По данни на ЕК например в Италия за популяризиране на местните продукти са договорени 90 млн. евро, във Франция- над 30 млн. евро, а в Испания –над 50 млн. евро. Неков разясни какви са видовете защита на продуктите (Защитено наименование за произход, Защитено географско указание и Храна с традиционно специфичен характер) и ползите от тях. Скоро се очаква в листата на защитените наименования по произход да попадне странджанския манов мед