сряда, октомври 9, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

В Германия ще изследват качеството на гроздето с изкуствен интелект

Технологията може да подпомогне борбата с климатичните промени

Продължават срещите на шефа на Изпълнителна агенция по лозата и виното /ИАЛВ/ с лозари и винопроизводители в странатаПродължават срещите на шефа на Изпълнителна агенция по лозата и виното /ИАЛВ/ с лозари и винопроизводители в страната

Германският „Фрауенхофер институт е стартирал специален проект със изкуствен интелект който да оценява качеството и зрелостта на гроздето, информира порталът thedrinkbussiness.com. Проектът Smart grapes използва инфрачервена спектроскопия и изкуствен интелект за анализиране на гроздето

Този метод на спектроскопия е неразрушителна оптична техника, която използва инфрачервено лъчение, за да предостави информация за химичния състав на определена проба. Според експертите това го прави идеална среда за използване, ако гроздето отговаря на необходимите параметри за качествено вино. При него се използват средни по дължина инфрачервени вълни в спектъра между 2 500 и 50 000 nm за да се определи качеството на гроздето вместо по-често използваните за това дължини н вълните от порядъка на 780 и 2500 nm. Предполага се, че по-детайлните измервания на качеството на гроздето ще осигури още по-голяма информация, каквато именно е и целта на проекта. След като всички данни и химически анализ са генерирани от инфрачервената спектроскопия, те се прехвърлят към набори от данни, които се оценяват от AI.

Според учените предимството е, че AI е в състояние да вземе предвид нелинейните корелации и ефектите на взаимодействие, които биха отнели много повече време, за да бъдат обработени с помощта на по-конвенционални методи. Изкуственият интелект също така ще позволи достъп до системата в няколко организации и ще предостави инструмент за по -голяма дигитализация в лозарството. „Системата ще позволи едновременно да се характеризират и дигитализират суровините в един -единствен директен процес – възможност, която не се предлага от конвенционалните методи“, заявиха експерти от института.

Цифровизирането на данните също ще направи възможно използването на данните за по -широки приложения – например данните могат да се използват в рамките на цифровата екосистема, разработена от германското федерално министерство на икономиката и енергетиката (BMWi), което би могло да помогне за обмена на информация между различни заинтересовани страни в цялата производствена и стойностна верига, от земеделци, производители на машини до изследователски институции. Това би могло да помогне в битката за запазване на ресурсите и повишаване на ефективността в селскостопанския сектор в отговор на изменението на климата.

„Примерите включват възможността за записване на промени в качеството през много години на реколта или корелация на външни влияещи фактори (например климат, качество на почвата) и тяхното въздействие върху състава на гроздето и в крайна сметка върху качеството на виното,“добавиха те.

Проектът се финансира от Германската федерална служба по земеделие и храни (BLE) и германското федерално министерство на храните и земеделието (BMEL) и се провежда в сътрудничество с IRPC Infrared-Process Control GmbH, LiquoSystems GmbH, QuoData GmbH и Weincampus Neustadt .