вторник, март 25, 2025
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Ройтерс: Фермерите в Гърция са загрижени за напояването след изтичане на споразумението с България

Нестабилната политическа ситуация у нас е пречка за подновяване на преговорите според гръцката страна, снимка генерирана от AI

Нестабилната политическа ситуация у нас е пречка за подновяване на преговорите според гръцката страна

Фермерите в Гърция изразяват загриженост за новата реколта след изтичане на споразумението с България за осигуряване на достатъчно количества вода за напояване на обработваемите пллощи в областта Еврос, информира „Ройтерс“. Опасенията им се подсилват от промените в климата. Един от потърпевшите е Димитрис Мариноглу, фермер от Северна Гърция, който се опасява за реколтата след края на споразумението с България. От 1964 година Гърция получава безпрепятствено вода от България, като само с вода от река Арда се напояват около 20 хиил. ха в равнината на провинция Еврос по споразумение за изплащане на репарации от страна на България, сключено след края на Втората световна война.

Срокът на споразумението изтече през лятото наминалата година и засега остава неясно дали ще бъде подновено, защото България сама определя потребностите си от напояване.

Сейф от БАСФ

Ситуацията подчертава колко жизненоважни – и несигурни – са станали водните ресурси в Южна Европа, където изменението на климата направи лятото по-горещо и дъждовете по-редки. Гърция отбеляза най-топлите си зима и лято през миналата година.

„Без напояване нищо не може да се направи, Купихме оборудване и ниви. Всичко това струва много пари“, казва Мариноглу.

През миналата седмица недоволни от липсата на действия от страна на правителството по продължаване на споразумението с фермери блокираха град Кастание.

Служители от гръцкото министерство на енергетиката и околната среда казват, че политическата нестабилност в България и последователните временни правителства са спрели преговорите.

На въпрос за сделка българското министерство на земеделието каза в изявление: „От съществено значение е България преди всичко да посрещне собствените си национални нужди от вода… и след това нуждите на съседните страни“.

Министерството на енергетиката на България съобщи в изявление, че е създало работна група за оценка на ситуацията.

При предишната сделка България изпускаше 186 милиона кубически метра вода годишно от водноелектрически язовири в Еврос, беден регион без функциониращи резервоари или язовири. Съгласно споразумението България доставяше вода на съседна Гърция от май до септември, когато културите имаха най-голяма нужда от напояване.

Въпреки че сделката изтече през юли, националните електрически компании на Гърция и България подписаха в последния момент споразумение за доставки до септември, чиито условия не бяха оповестени.

В продължение на 60 години Гърция не е изградила никаква инфраструктура за напояване на посевите в област Еврос

 

Гърция се надява да започне нов кръг от преговори следващия месец, след като в София има ново правителство, но не е ясно дали може да бъде постигнато споразумение до 1 май.

„Никой не може да каже колко близо или колко далеч сме от споразумение“, каза Петрос Варелидис, генерален секретар по водните ресурси на гръцкото министерство на енергетиката и околната среда.
При блокадата на Кастаниес фермерите подредиха повече от 100 трактора в знак на протест. Несигурността около сделката за водата оглавява дълъг списък от оплаквания, включително борбата с високите енергийни и производствени разходи.
„Ако няма дългосрочно споразумение, за нас това означава смърт“, каза 59-годишният фермер Никос Попцоглу, чиято земя се снабдява с вода от България. Още преди изтичането на сделката той каза, че неговите полета са претърпели спад на производството с 30-40% миналата година поради суша.

Димитрис Дракудис, ръководител на местна фермерска асоциация, каза, че водата от България е единственият източник, с който разполагат. Воден резервоар в района тече и не може да задържа вода, казаха местни и правителствени служители.

„Проблемът е, че в продължение на 60 години нищо не е направено, никакви инфраструктурни проекти и никаква поддръжка“, допълни Дракудис.