- За 33-ти път „Български фермер“ с партньорството на Банка ДСК разказа и отличи най-добрите в земеделието
- 1,2 млрд. лв. за напояване в бюджет 2024-2028 г. поиска министър Георги Тахов
- Медийната платформа „24 часа“ с клуб „Успелите“ с реална помощ за смислени проекти
Най-смислената кауза е 2,2-та млрд. лв. за проекти в земеделието през 2025 г. да бъдат похарчени прозрачно и ефективно за повече българска качествена храна. Тази кауза обедини различни поколения фермери на церемонията “Агробизнесмен на България” за 2024 г,
За 33-ти път вестник “Български фермер” с партньорството на Банка ДСК търси и показва отличниците в земеделието.
Тихомир Тончев, главният редактор на най-авторитетното агроиздание у нас, обяви поне 4 сесии на клуб “БГ фермер – Успелите”, чрез които земеделците ще получат реална помощ за подготовката на проекти за тези пари за инвестиционни проекти по Стратегическия план.
Според оценката на земеделския министър Георги Тахов средствата реално са се забавили с 2 години.
Клубът ще следва календара на агроведомството и фонд “Земеделие” с предстоящите приеми на проекти.
Един от първите и най-необходими след промените на климата е за напояването, за който са планирани близо 200 млн. лв. Затова дебатите с участието на агробизнеса и представители на МЗХ и ДФЗ ще е точно
за напояването и възможностите за инвестиции
Земеделието е кауза за медийната платформа “24 часа”, важна част от която е и “Български фермер”, затова и клуб “Успелите” ще използва всички канали – хартия, дебат, подкаст, социални мрежи.
След напояването ще бъдат продължени и темите с проектите за инвестиции в земеделски стопанства, приемите за преработвателите и за иновациите.
“Тпървостепенна задача, заяви пред агробизнеса министърът на земеделието Георги Тахов. Към момента са приключили реконструкцията и модернизацията с европари на 5 канала на “Напоителни системи” и продължава работата по още 18 обекта. Изготвени са количествено-стойностни сметки и агроминистерството е изразило желание към националния бюджет да бъдат отпуснати за 2024-2028 г. 1,2 млрд. лв. По този начин се ангажираме, че ще увеличим площите за напояване с около 2 млн. дка, уточни министърът. Той припомни, че в момента тече прием на проекти за млади стопани, а в следващите дни ще стартира и за подкрепа на малки и нови фермери. За първи път у нас ще се прилага интервенция за нови стопани, които досега не са развивали агродейност.
Другата основна тема, която обедини агробизнеса на 33-та среща, е, че новата визия за земеделието трябва да започне от България. “24 часа” и “Български фермер” подготвят проект с участието на новия еврокомисар по земеделие Кристоф Хансен. Той ще има 100 дни след встъпването на новата Европейска комисия
да предложи визия за земеделието
Идеята е тази тема да започне от София на конференция “Български фермер=Еврофермер”. Кристоф Хансен ще има възможност да чуе българската визия за земеделие, а агробизнесът ни – да научи от първо лице каква е посоката, в която Брюксел ще води европейските фермери.
Рени Славова, собственик на бутикова изба “Зеланос” в сунгурларското с. Славянци, е агробизнесмен на България за 2024 г. в конкурса на “Български фермер”. Агрооскарът ѝ бе връчен от министър Тахов.
“ За мен наградата не е само признание за постигнатото, но и израз на доверието и уважението към труда, който влагам заедно с моя екип. Агробизнесът и в частност винарството не са просто професия за мен, те са смисъл, страст и кауза”, каза със сълзи от радост в очите Рени Славова. Тя е потомствен агроном и земеделски производител и със семейството си се грижи за 700 дка лозя. Вино изнася дори в Япония. Гроздето се бере и сортира изцяло на ръка, както се прави в реномираните френски шата.
По традиция водещият седмичник за земеделие и агробизнес “Български фермер” награждава и заслужили земеделци, и работещи в сектора в различни категории.
Главният изпълнителен директор и председател на УС на Банка ДСК Тамаш Хак-Ковач връчи червеното петле на победителите на младия агробизнесмен Радослав Танев. Той е второ поколение фермер и към семейния бизнес в зърнопроизводството добавя и орехови градини на над 200 дка. (Какво каза Тамаш Хак-Ковач виж по-долу).
Отличие в категорията “Сътрудничество – Местна инициативна група” грабна сдружение “МИГ – Троян, Априлци, Угърчин”. Приза получи Цанко Спасовски, председател на УС на “МИГ – Троян, Априлци, Угърчин” от “Агробизнесмена на 2023 г.” Рашид Узунов. Групата е регистрирана през 2008 г. с участието на 71 физически и юридически лица – представители на публичния, стопанския и неправителствения сектор.
Отличие в категорията “Инвестиция с кауза” взе “Деликатес Житница”. “Благодарим за високата оценка, която ни давате. Радваме се, че можем да помагаме за развитието на децата, и ще продължаваме да го правим”, каза Силвия Софрониева, регионален мениджър за София на “Деликатес Житница”. Наградата връчи Тихомир Тончев, главен редактор на в. “Български фермер”.
За “Агроиновация” бе отличено приложението KWS MAI. Отличието получи Петко Василев, управител на KWS България. Той благодари за високото признание. По думите му проектът е фантастичен, особено в тези трудни времена. “Радвам се, че KWS влиза в клуба на иноваторите, и обещавам да работим в тази посока”, добави той.
В категорията “Животновъд” бе наградена фирма “Петър Козарев”. За отличието благодари управителят на козефермата Тодор Спасов. “Ние се трудим усърдно, за да се възроди един позабравен малко сектор от животновъдството – козевъдството в България. Благодарение на такива награди и оценката, която получаваме, гарантирам, че ще продължим да работим здраво, за да се развива този сектор и да произвеждаме качествено мляко занапред”, каза Спасов. Наградата му беше връчена от изпълнителния директор на фонд “Земеделие” Ива Иванова.
За биопроизводител на годината бе награден Павел Желязков от “100 процента био”. “Искам да кажа, че съм много горд от тази награда и благодаря на организаторите. Тя е доказателство, че един човек като мен, който нямаше нищо общо със земеделието, може да създаде нещо значимо и да стигне до това отличие. И един апел към младите – не се отказвайте, успехът може да дойде и след една година, и след 20. Трябва търпение и упоритост”, даде рецептата Желязков. Отличието връчи издателят на “24 часа” и “Български фермер” Венелина Гочева.
В категорията “Принос за развитието на земеделието” бе отличен проф. д-р Димитър Домозетов. “Гордея се със създаването на над 100 хил. дка овощни градини в цяла България и че консултирам овощари из цялата страна до ден днешен.