Слабата реколта може да превърне ЕС в нетен вносител
Анализатори очакват по-слаба реколта от царевица в ЕС заради засушаването в Румъния- един от най-големите производители на царевица в блока, информира БТА. Според тях сериозното засушаване в северната ни съседка не може да бъде компенсирано от валежите в западните части на континента.
По-ниското производство може да направи ЕС нетен вносител на царевица, по-зависим от чуждестранни доставки през този сезон, особено след като се очаква блокът да ожъне под средните количества пшеница и ечемик, които могат да се използват за храна на добитъка.
Анализаторите рязко намалиха прогнозите си за предстоящата реколта от царевица в ЕС до около 60-61 милиона метрични тона – под миналогодишната продукция от около 63 милиона, но над 53 милиона през 2022 г., когато сушата засегна много региони в Европа.
„Ситуацията в Източна Европа е много трудна – като тази преди две години. Западна Европа се развива добре и това спасява ситуацията в сравнение с 2022 г.“, коментира анализаторът на „Аргъс“ (Argus) Максънс Девилърс.
С 30% по-слаба реколта в Румъния
Някои анализатори очакват производството на царевица в Румъния да спадне с около 30 на сто спрямо близо 11 милиона тона миналата година. „Аргъс“ оценява продукцията през 2024 г. на 7,5 милиона, а европейската компания „АгроБрейн“ (AgroBrane) – на 7,7 милиона.
„Доста предизвикателно е да се отглежда царевица в пещ“, посочва Габриел Рази от „АгроБрейн“, отбелязвайки, че културите са били изправени пред топлина от 40 градуса по Целзий по време на опрашването през юли.
По думите му това е един от най-предизвикателните сезони в агрономическо отношение, през които са преминали румънските фермери.
Неблагоприятните климатични условия през лятото също са навредили на царевицата в части от България и Унгария, казват анализатори.
Във Франция имаше несигурност по отношение на добивите, след като влажна пролет възпрепятства засаждането, докато южната част на страната е изправена пред високи температури от края на юли. Но благоприятните нива на влага, след проливния дъжд, който навреди на реколтата от пшеница, са поддържали царевицата в предимно добро състояние. Междувременно увеличаването на площта трябва да осигури по-висока продукция във Франция в сравнение с миналата година.
„Във Франция ситуацията е смесена, но производството би трябвало да е добро“, коментира Девилърс, оценявайки, че реколтата ще нарасне до малко над 14 милиона тона, малко над първоначалната прогноза на земеделското министерство.
Обилният дъжд би трябвало да подпомогне добивите на други места в Европа, въпреки че редуцирането на засаждането може да намали производството.
В Полша условията за реколтата са обещаващи, но по-слабото засаждане означава, че реколтата от царевица може да се свие с 13 на сто спрямо миналата година – до 7,6 милиона тона, посочва анализаторът на „Спаркс полска“ (Sparks Polska) Войтек Сабарански.
Той допълва, че жътвата в Полша е определена за ранен старт от средата на септември.
В Германия реколтата от царевица за зърно ще намалее с 2 на сто до 4,41 милиона тона, изчисли земеделската асоциация на страната в четвъртък, в сравнение с много по-рязък спад от 15 на сто на повредената от дъждовете реколта от зимна пшеница.