Анализаторите очакват пшеницата на международните пазари да продължи да поевтинява, информира UkrAgroConsult. Фючърсите на основната зърнена култура на европейските пазари вече отбелязаха спад с 10 евро до цени под 180 евро за тон.
Една от възможните причини за това е преразглеждането и повишаването на прогнозата за руското производство на пшеница. Освен това в Украйна също повишиха своите прогнози за новата реколта. Отчитат се необичайно високите добиви от пшеница в Канада, както и стабилните очаквания за друг водещ износител-Австралия. За производството на американската пшеница от пролетните сортове също се очакват по-високи добиви.
За Европа обаче според анализаторите по-сериозни проблеми идват от повишения курс на еврото спрямо долара и рублата, което от една страна оскъпява европейската пшеница на международните пазари, а от друга води до спад в цените на вътрешните пазари. Ситуацията в Русия е обратната, защото евтината рубла прави руската пшеница привлекателна на външните пазари, докато на вътрешните се наблюдава повишаване на цените. Повишаването на оценката за руското производство в хода на кампанията по прибиране на реколтата до над 79 млн. тона според мнозина анализатори е основната причина за натиск върху цените на пазара. В момента търговците съобщават за активен експорт на пшеница от Черноморския регион и очакват, че ситуацията ще се запази до есента.
В началото на август Египет закупи 300 хил. тона руска и 150 хил. тона украинска пшеница. Очакванията на повечето търговци са, че от октомври Русия може да въведе експортни квоти за износа на пшеницата въпреки добрата реколта, и търговците се опитват да продават колкото може повече.