Четирите страни искат и да се въведе праг за минимални вносни цени
България, Румъния, Словакия и Унгария искат от ЕК връщане на квотите за внос на украинска агропродукция, информира БТА позовавайки се на публикация на унгарския министър на земеделието Ищван Наги в X. Четиримата министри са изпратили общата си позиция относно предстоящите промени в задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия между ЕС и Украйна.
Те предлагат ЕС да се върне към предвоенните тарифни квоти след изтичане на регламента за автономни търговски мерки, да въведат двустранни защитни разпоредби във всеобхватната зона за свободна търговия в съответствие с предвоенния период, приложими за всички селскостопански продукти, включително тези, за които митата на ЕС вече са били напълно либерализирани.
Четирите страни от ЕС смятат като уместно да бъдат определяни индивидуални квоти за тях, пропорционални на нормалните двустранни търговски потоци с Украйна, както и да бъде включена клауза в ЗВЗСТ, която да гарантира възможността за преразглеждане на споразумението след две години от прилагането му, като по този начин предотвратява бъдещи изкривявания на пазара и гарантира лоялна конкуренция за фермерите, посочи още Наги в своята публикация.
В писмото до ЕК също така се настоява за санитарни и фитосанитарни разпоредби за украинските селскостопански продукти, свързани с хуманното отношение към животните, общественото здраве и околната среда в съответствие със стандартите на ЕС, както и да се разработи конкретно решение за вноса на царевица.
Четирите страни членки на ЕС искат и да се въведе праг за минимални вносни цени за съответните селскостопански продукти, който би могъл да играе възпираща роля по отношение на вноса на селскостопански стоки в ЕС на цени под себестойността на местно произведените земеделски продукти, пише унгарският външен министър.
Както е известно ревизираният автономни търговски мерки на ЕС, които са в сила от 6 юни 2024 г., включват „аварийна спирачка“ за седем селскостопански продукта – яйца, птиче месо, захар, овес, царевица, зърнени храни и мед. Тя се задейства автоматично, ако обемът на вноса достигне средния годишен внос, регистриран между 1 юли 2021 г. и 31 декември 2023 г.