Бившият съосновател на „Майкрософт“ Бил Гейтс, чието богатство според „Форбс“се оценява на 121 млрд. долара, разбуни духовете зад Океана с нова сделка за закупуване на земеделска земя в щата Северна Дакота, пише agrarheute.com. Милиардерът вече е придобил земеделски земи в 18 американски щати, а общият им размер в неговото портфолио достига до около 100хил. хектара. Това го превръща в най-големия частен земевладелец в САЩ.
Превръщането на бившия предприемач в земевладелец вече предизвиква редица пречки от етичен характер, тъй като Гейтс купува земеделската земя на доста по-високи от обичайните цени плащани от редовите американски фермери, с което ги изтласква от пазара на земя. Мнозина се питат вече какви са целите на милиардера в качеството му на най-крупния земевладелец в страната, и дали са насочени към развитие на нови проекти и инвестиции в иновативно земеделие? Сред неговите идеи се числят например в бъдеще потреблението на месни продукти да се изгради на изцяло синтетично произведено месо или развитието на проекти за изграждане на устойчиви земеделски стопанства. Според земеделски производители и критично настроени коментатори инвестициите в земя му носят по-големи печалби подобно на други форми на инвестиции при Джеф Безос или Уорън Бъфет. Последният, чието богатство се оценява на близо 85 млрд. долара винаги е казвал, че купуването на земеделски земи е представлявала най-старата и дългосрочна инвестиция.
Последната сделка на компания свързана с Гейтс е за купуването на 2 100 акра земя, върху която се отглеждат картофи в Северна Дакота, предизвика вълна от жалби на местни жители към съдебните власти на щата. В резултат на това от генералната прокуратура на Северна Дакота изпратили до компанията купувач специално писмо, в което се основават на правило още от времената на Голямата депресия през 30-те години на миналия век, Според него изключени от сделки за земи в щата били големи компании и тръстове, „В момента проучваме как тази компания ползва земята, и дали това съответства на закона“, заяви главният прокурор на Северна Дакота Дрю Ригли.
Местният земеделски вестник AgWeek цитира обществено достъпни обявления за покупка на земя, от които става ясн , че въпросната компания се е сдобила с 2 100 акра земеделски земи находящи се само на 50 мили от границата с Канада. За надигналото се обществено недоволство срещу тази сделка свидетелства и агрокомисарят на Северна Дакота , републиканецът Дъг Горинг, който заяви пред местната телевизия KFYR, че „навред при обиколките си в щата е усетил силното ехо на недоволните от сделката хора“. Някои от хората по думите му били силно ядосани, а други разочаровани от нейното сключване. Според него недоволството на хората е свързано с факта че земята им се изкупува от хора, които не познават нейната ценност. За тези 2 100 хектара „картофена нива“ въпросната компания е заплатила по 6 000 долара з акър, което е на половината от цената на земеделските земи, закупени от Гейтс около столицата Вашингтон.