Въпреки повишената готовност на редица европейски страни и след огромните поражения през 2019 година, през 2020 година близо 340 хил. хектара с гори в ЕС са били погълнати от огнената стихия. Това се казва в публикувания в края на миналата седмица доклад на изследователския център на ЕК, съобщава Ag-Press.eeu. Към момента на публикуване на доклада статистиката за текущата година показва, че тя е дори още по-лоша от предходните и в сезона на пожарите са унищожени близо 500 хил. хектара със земи от които 61% са с горски насаждения.
Около ¼ от унищожените от гори в ЕС през тази година са били в зоните по НАТУРА. Както е известно през тази година ЕС повиши своите възможности за подкрепа на страните, в които бушуваха огромни пожари. В резултат на промените обаче все по-усезаемо се наблюдава увеличаване на нивата на пожароопасност, по-дълги пожарни сезони и по-интензивно разпространяващи се мега пожари, които не могат да бъдат овладяни с традиционните мерки.
Тази година само през юни когато започва пожароопасния сезон са били унищожени около 130 хил. хектара земя, а пожарите засягат вече не само централните и южни части на континента, но и Северна Европа. Голяма част- 9 от 10 пожара са причинени от човешка дейност. Според данните от специализирания доклад най-засегнати от пожарите през 2020 година са били Румъния, Португалия и Италия. Румъния е и с най-голям дял от унищожени площи от общо изгорелите през 2020 година площи от зоните по НАТУРА. През миналата година пожари засегнали над 30 хектара земи е имало в 20 от 27-те страни членки на ЕС, като общо унищожените площи възлизат на почти 340 хил. хектара.
Сезонът на горските пожари през 2020 г. се характеризира с голям брой горски пожари през първата половина на годината. Пожари избухват през зимата над делтата на река Дунав и в Пиренеите, а през пролетта предимно над Балканския регион.
През лятото и есента най-засегнати бяха средиземноморските страни, по-специално Испания и Португалия, които регистрираха най-големите пожари в ЕС за 2020 г. Най-големите горски пожари за годината се случиха извън ЕС, в Украйна близо до заровения ядрен реактор в Чернобил. Експертите заключават, че общата изгорена площ през миналата година в ЕС е над средната за периода 2008-2019 година.