Освен финансовия пакет от 100 млн. евро за засегнатите страни, Брюксел планира да въведе ограничение на вноса на украинско зърно и маслодайни култури, съобщава БТА, позовавайки се на „Ройтерс“. За готвените ограничения, които да важат до 5 юни съобщи късно снощи румънският министър на земеделието, цитиран от „Ройтерс“.
„Мярката може да бъде предприета в рамките на 48 часа, след като държавите оттеглят своите едностранни мерки“, каза министър Петре Дая пред репортери късно в сряда след разговори с европейския комисар по търговията Валдис Домбровскис и министри от България, Унгария, Полша и Словакия.
„Съгласихме се днес, че ще продължим тези разговори… Следващата среща ще бъде в началото на следващата седмица – понеделник, вторник“, каза полският министър на земеделието Роберт Телус пред контролираната от държавата телевизия TVP Info. „Ние, като страни на първа линия, ще искаме да убедим Европейския съюз, че искаме да защитим и други продукти“, каза той, без да предоставя повече подробности.
Междувременно от земеделското министерство също съобщиха за приключилите преговори, като допълниха, че окончателно решение може да се очаква в най-кратки срокове. Оттам допълниха, че Европейската комисия е предложила пакет мерки, включващ ограничаване на вноса на 4 продукта, „както и списък с други стоки, които да бъдат под постоянен мониторинг и при необходимост включени забраната“.
В този случай остава неясно, защо служебното правителство избърза да обяви забрана за внос не само на зърно и растителни масла, а на цели над 20 продукта, и то след като се е знаело предварително за очакваните разговори с Валдис Домбровскис с министри от засегнатите държави.
Позовавайки се на представители на еК, Politico пише, че настоящата криза е „специфичен проблем“ тъй като излишното зърно е предназначено за трети страни, а не за европейския пазар.
Кризата съ зърното- проверка за готовността на ЕС да приеме Украйна
Политически кръгове в Брюксел гледат на настоящата криза с експорта на зърно от Украйна като на тест за готовността на ЕС да приеме Украйна за пълноправен член. Според служител на ЕК преди Украйна да се присъедини към блока, ЕС трябва да отговори на въпроси като: Как се преразглежда така наречената Обща селскостопанска политика, която защитава доставките на храни и доходите на фермерите, за да приспособи стабилната селскостопанска индустрия на Украйна? Как се справя с плащанията от „кохезионния фонд“, които Украйна би получила като по-бедна членка на ЕС? Уточнява се, че това са въпроси, отговор на които може да бъде даден чак след десетилетие.
„Най-тревожен за Украйна е фактът, че някои от нейните най-верни съюзници – включително Полша и Словакия – са тези, които ръководят хода за забрана на украинския внос. Ограниченията са рядко нарушение в отношенията между Киев и Варшава, като Украйна критикува решението на Полша“, продължава в анализа си Politico. Според данни, цитирани от високопоставен служител на ЕК, вносът на украинско зърно от Украйна в Полша, която първа предприе едностранна забрана се е увеличил от 8 хил. тона през 2021 година на 500 хл. Тона през 2022 година.
Ето защо в писмо до петте страни Комисията предлага „превантивни мерки“ за вноса на украинска царевица, пшеница, слънчоглед и рапица. Говорител на Комисията първоначално каза пред Politico , че това включва налагане на мита върху украински продукти, но по-късно поясни, че процесът първо ще изисква започване на „prewantiwno разследване“ за въздействието на вноса върху по-широкия пазар на ЕС.
„Трябва наистина допълнително да улесним този транзит към държави-членки, към други трети страни. Как да го направим? Продължаваме това, което правим, но, разбира се, с още по-висока скорост“, каза друг високопоставен служител на ЕС, добавяйки, че това изисква намаляване на логистичните разходи, което прави твърде скъпо преместването на излишното зърно, което в момента е заседнало в източните страни .
Ръководителят на търговията Валдис Домбровскис и комисарят по земеделието Януш Войчеховски представиха предложението на Комисията на министрите на търговията на петте държави в сряда следобед, но срещата завърши в задънена улица. Брюксел обяви, че преговорите ще продължат през следващите дни.
Другите разглеждани варианти включват преразглеждане на едногодишното споразумение с Украйна, съгласно което по същество всички оставащи мита и проверки за внос от страната са премахнати и което Комисията предложи да бъде удължено до юни 2024 г..