Европейската комисия предложи допълнителни мерки за подкрепа на земеделието в условията на кризата с коронавируса, съобщава AGPress.eu. Въпреки устойчивостта на сектора в тази криза, някои пазари са силно засегнати от последиците от нея. Новият пакет включва мерки за подпомагане на частните складове на месни и млечни продукти, разширяване мерките за организация на пазари в силно засегнати региони и гъвкаво прилагане на програмите в сферата на производството на плодове и зеленчуци и винопроизводството. „Последиците от кризата с covid 19 все повече се усещат в селскостопанския и хранително-вкусовия сектор и затова решихме да предприемем бързи действия в допълнение към мерките, които вече бяха предприети след избухването на кризата. Предложените мерки имат за цел да изпратят сигнал, насочен към стабилизиране на пазарите“, заяви европейският комисар по земеделие Януш Войчеховски. Според него тези мерки ще спомогнат за стабилизиране на цените и доставките на храни и гарантиране на продоволствена сигурност.
- Комисията предлага да предостави помощ за частно съхранение на млечни продукти (обезмаслено мляко на прах, масло, сирене) и месни продукти (говеждо, овче и козе месо). Тази схема ще позволи временно изтегляне на продукти от пазара за минимум от 2 до 3 месеца и максимален период от 5 до 6 месеца.
- Въвеждане на гъвкавост за управление на пазари на вино, плодове и зеленчуци, зехтин, пчеларски продукти и училищната схема на ЕС (мляко, плодове и зеленчуци). Това ще позволи преориентиране на приоритетите за финансиране към мерки за управление на кризи за всички сектори.
- Дерогация от правилата на ЕС в областта на конкуренцията приложима за пазарите на мляко, картофи и цветя.
- Разрешаване на производителите на картофи и цветя да изтеглят продукция от пазарите.
Целта на комисията е тези мерки да влязат в сила до края на април, като преди това те ще бъдат обсъдени и приети от страните членки на ЕС.