Април е също месец за събиране предимно на корени от лековити растения, но се появяват и цъфтящи билки. Продължава събирането на корени от пирей, репей, ранилист, медициннка ружа, но започва оползотворяването и на пъпките на белия бор, пъпките на бялата бреза, стръковете от гороцвет и други лековити растения.
Пъпките на белия бор се берат в ранна пролет, когато са започнали да се развиват. Те трябва да са дълги 3-5 см и дебели около 4 мм. Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 35 градуса. Добре изсушената дрога е с розово-кафяв цвят, приятна миризма и горчив вкус.
Корените от белия оман се добиват от млади месести коренища. Изваждат се с разклоненията. Вдървенялата част от коренището се премахва, запазената се измива и нарязва на парчета с дължина до 10 см. Те се сушат на сянка върху скара или в сушилня при температура до 40 градуса. Изсушените корени са сиво-кафяви, но отвътре трябва да са сивобелезникави с кафяви точки. Съхраняват се на сенчесто сухо и проветриво място.
Пъпките на бялата бреза се вземат от по-стари дървета преди разпукването им. Отрязват с клончетата и се сушат на сянка или в сушилня при темпераура до 30 градуса. Изсушените пъпки са с приятна миризма и стипчив вкус. Съхраняват се в сухи и проветриви помещения.
Стръковете от великденче се берат по време на цъфтежа. Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 45 градуса. Съхраняват се в книжни пликове в сухи и проветриви помещения.
Стръковете от гороцвет се берат по време на цъфтеж през април и май до момента на плодообразуване. Наличието на плодчета показва, че моментът на събиране е преминал. Долната дебела и люспеста част на стъблата се изрязва. Почистените растения се сушат на сянка или в сушилня при температура 55-60 градуса. Сушенето трябва да протече сравнително бързо, за да се запазят лечебните качества на растението. Добре изсушената дрога е светлозелена, а цветовете са запазили естествения си златистожълт цвят. Вкусът е горчив. Изсушената билка се съхранява на сенчесто, сухо и проветриво място в книжна опаковка.
Корени от мъжка папрат се събират преди да е започнало развитието на надземната част. Изпусне ли се това време, трябва да се изчака краят на лятото, когато растежът спира (края на август – септември). Коренището се изкопава, почиства се от пръст и се нарязва на късове, дълги до 10 см без да се мие. Суши се на слънце или в сушилна при температура 55 градуса.Добре изсушените корени отвън са кафяви, но отвътре трябва да са светлозелени. Те имат слаба характерна миризма и на вкус са стипчиво-парливи. Билката се съхранява на сенчесто и проветриво място.