Билков календар за месец юли
През юли продължава събирането на цвят и стръкове от бял равнец, на листа от бяла бреза, горска ягода, живовлек, коприва, мечо грозде, подбел, на стръкове от върбинка, глухарче, жълт кантарион, червен кантарион, жълта комунига, жаблек, изсипливче, камшик, пача трева, планинска чубрица, ранилист, на цвят от липа, лопен, ружа, и други лековити дарове от природата. Започва беритбата на:
Анасон. Отглежда се като културно растение (в диво състояние не е познат у нас) в топлите райони а страната. Интерес представляват семената за добив на анасоново масло. Плодоносните стъбла се изрязват малко преди узряването на плодчетата с цел да не се оронват. Все със същата цел това се прави сутрин, след което се разстилат до пълното узряване на плодчетата. Добре изсушени, те имат сиво-зелен цвят, сладникав вкус и характерната приятна миризма.
Босилек. Отглежда се като културно растение. Стръковете се изрязват по време на цъфтежа. Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 35 градуса. Добре изсушени, те трябва да имат зелен цвят, бели цветчета, характерния за босилека аромат и слабо парлив вкус.
Вратига. Берат се цветовете по време на цъфтежа от юли до август. Сушат се на слънце или в сушилня при температура до 30 градуса. Правилно изсушена, билката има жълт цвят, горчиво-сладък вкус и характерна за нея миризма.
Градински чай (салвия). Отглежда се като градинско растение или в специални посеви за медицински цели. Берат се листата по време на развитието на цветните пъпки. Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 40 градуса. За получаването на етерично масло се взема цялата зелена маса в периода на пълен цъфтеж от юли до септември. Добре изсушената дрога е с бледозелен цвят, приятна миризма и стипчиво-парлив вкус.
Дяволска уста. Стръкове от дяволска уста се събират по време на цъфтежа (юли – август). Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 40 градуса. Дрогата трябва да е със зелен цвят, без миризма и и със слабо горчив всус.
Лудо биле (беладона). Листата се събират по време на цъфтежа през юли и август. За предпочитане е с цел получаване на по-доброкачествена дрога разделна беритба при която най-напред се откъсват долните листа, а след известно време и горните с малка (до 2 см) част от дръжките. Сушат се на сянка или в сушилна при температура до 50 градуса. Правилно изсушените листа отгоре са тъмнозелени, а отдолу – светлозелени с характерна миризма и горчив вкус.
Корени от тази билка се събират в началото на есента.
Невен. Цветовете на това градинско цвете се събират по време на цъфтежа от юли до август. Сушат се на сянка или в сушилна пи температура до 40 градуса. Изсушени, те трябва да са жълти, със слаба характерна миризма и слабо горчив вкус.
Пелин. Събират се листа или облистени цветоносни връхни стръкове, не по-дълги от 25 см. Сушат се на сянка или в сушилня при температура не по-висока от 50 градуса. Добре изсушената билка има зелено стъбло и жълти цветове, приятна миризма и подчертано горчив вкус. При събирането на лечебния пелин трябва да се внимава да не се смесва с дивия, чиито листа са тъмнозелени, голи, окосмени само отдолу..
Пипериче. Стръкове от тази билка се събират в началото на цъфтежа през юли и август. Сушат се на сянка и на проветриво място, за да протече изсушаването бързо, тъй като местонахожденията й са мочурливи места. Изсушаваната маса трябва и да се разбърква на няколко пъти. В сушилня се сушат при температура до 40 градуса. Изсушената дрога трябва да е със зелен цвят без миризма и вкус. При събирането на тази билка трябва да се внимава да не се смесва с други видове от същия род, тъй като те доста си приличат помежду си. Медицинското пипериче се познава по парливия вкус на листата, съцветията са по-редки и прекъснати, а по околоцветника се виждат черни смолисти точици.
Синя жлъчка. Стръкове от синя жлъчка се събират по време на цъфтежа през юли и август. Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 40 градуса. Стръковете на изсушената билка са зелени, без миризма, със слабо горчив вкус, а цветовете са със запазен син цвят.
Корени от синя жлъчка се събират през октомври
Смрадлика. Листа от смрадлика се събират по време на цъфтежа през юли и август. Сушат се на сянка или в сушилня при температура 50 градуса. Правилно изсушените листа отгоре са тъмнозелени, а отдолу – сиво-зелени с характерна миризма и стипчив вкус.
Черен синап. Интерес представляват семената. За добиването им се ожънва надземната част преди семената да узреят. Указание за настъпването на този момент е пожълтяването на шушулките и потъмняването на семената в тях. Ожънатите стъбла се навързват на снопчета и се окачват да доузреят на слънце или в проветриви помещения. След това се овършават.