Овощните дръвчета са в зимен покой, но има за какво да се погрижат стопаните им.
Огледайте дръвчетата за повреди от бури и обилни валежи. Счупените клони следва да се изрежат, а отрезите да се замажат с овощарски мехлем или блажна боя.
Проверете състоянието на обвивките на стъблата, направени срещу повреди от зайци и други гризачи.
Повредите следва незабавно да се отстранят.
Сега, когато листата са окапали, по оголените клонки ясно личат мумифицираните плодове и гъсеничните гнезда. Изрежете ги с помощта на ножица гъсеничарка и ги хвърлете в огъня. От растителнозащитна гледна точка важно е изкореняването на изсъхналите и засъхващите дръвчета и на сухите клони. Несъмнено там зимуват различни вредители по овошките. Тази дървесина също се изгаря.
Проверявайте редовно състоянието на съхраняваните плодове. Ако има загнили, отстранете ги. Поддържайте възможната най-ниска температура, но не и под точката на замръзването, и създавате условия за по-висока влажност на въздуха.
Няма да мине много време и пак ще се садят дръвчета. Сега е моментът да се изберат видовете и сортовете, да се уточнят местата на засаждане. Това изисква повече информация и повече знания. Но януари и без това е време, когато овощарят усърдно повишава знанията си.
Пазете сушените плодове от повреди. Вреди наасят различни складови неприятели. Това обикновено са молци и бръмбари като житния молец, зрнения молец, брашнениа молец, житната гъгреца, ориовата гъгрица и др. В усдловията на селския двор те обитават сдкладовете, в които се съхранява фуражно зърно и фуражни смески, откъдето не е трудно да попаднот в отопляемите помещения на жилищните постройки. Там намират благоприятни условия за развитието си, женските се оплождат снасят яйца и излюпилите се ларви нападат различни хранителни продукти, в т. ч. и сушените плодове.
Типичен пимер за това е молецът по сушените плодове (Plodia interpunctella Hb).
Той е най-всеяднеият вид от складовите неприатели. Напада не само сушените плодове и плодовите ядки, но и различинет видове зърно и зърнени храни, шоколада и захарните изделия, подправките (млян червен пипер, чубрица, джожен, сминдух и др.) сухите меса, сушените билки и пр. Молецът представлява неголяма пеперуда – 13-18 мм при разперени криле. (виж фигра 1, където а е възрастно насекомо, б – ларва и в – какавида) Женската снася юйцата си по зърната в хамбарите или по другите съхранявани хранителни продукти, като ги прилепва здраво. Изллюпилите се гъсеници веднага започват да се хранят активно, като отделят копринени нишки, с които слепват нападнатите продукти. Гъсениците какавидират обикновено там, където са се изхранвали. Какаквите се превръщат във възрастни пеперуди за различно време според температурните уславия. В складовете може да останат през цялата зима, но в кухненските шкафове и в други жилищнини помещения, в които се поддържа сравнително висока среднодневна температура, пеперудите скоро се появяват и снасят айцата си. И така, както се казва, историята се повтаря.
Химическата борба срещу този вредител при домашни условия е ограничена до употребата на някои общодостъпни инсектициди (срещу мухи, хлебарки и пр.) по време на хигиенизирането на помещенията. Пряката употреба на каквито и да било инсектициди за обеззаразяване на сушените плодове, както и на всички други продукти, е невъзможна. Затова се прибягва до физически методи. Малки количества може да де обеззаразят разстлани във фурна при температура 50-55 градуса за около час. Ако печката няма терморегулатор, по добре обеззаразяваните продукти да се поставят във фризер за 10-12 дни при температура минус 10 градуса.
Друг опасен вредител е фасулевият зърнояд (фиг.). Макар че той вреди по зърната на бобовите растения, а не по овощните плодове, нека му обърнем внимание тук, защото щетите от него често са твърде сериозни за домакинствата.
Представлява малко бръмбарче, което напада фасула на полето, а оттам прониква и в скаладовете. Нищо не му прачи да се развива в кухнята, килера или и други места на жилището, където съхранявате отгледан от вас фасул или купен от неизвестни производители. Сериозните фирми го продават обеззаразен. По съхранявания фасул женската снася яйцата си направо върху зърната. Излюпилите се ларви бързо се вгризват в тях. Такъв фасул не става за ядене или посев.
Фасулевият зърнояд е топлолюбиво насекомо. Най-добре се чувства при температура 25-30 градуса, какавато често е в кухнята. При 10-12 градуса престава да се храни и да се размножава. При нула градуса възрастните бръмбари и ларвите загиват за три седмици, при минус 5 градуса това става за 24 часа, а при минус 10 градуса – само за 12 часа.
От тук и извода: Съхранявайте фасула на най-студено място. В студените януарски дни го изнесете под навес или на балкона – за няколко дни може да го обеззаразите. Ако е само няколко килограма, подръжте го във фризера 12 часа.