Нов сорт с калем в обикновен разцеп
Ако искате да промените сорта на стара лоза, сега му е времето. Използва се методът за присаждане в обикновен разцеп. Много е подходящ и когато надземната част е повредена стопроцентово от зимни студове. Както е известно, кореновата система в такива случаи остава няколко години жизнена и чрез присаждане лозето може да бъде възстановено. Присадените калеми развиват буйни леторасти и новите лози встъпват бързо в плододаване.
Ето как се постъпва: Подземното стъбло на лозата откривате и прерязвате с трионче напречно под спойката от предишното облагородяване. Ако е необходимо, изчаквате да затихне плачът. Задължително почиствате старата кора. Отрезът заглаждате с остро ножче. През средата, по диаметъра, правите разцеп. Това е така нареченият двоен разцеп. Професионалистите използват за целта специален инструмент, цепач, но работа ще свърши и по-солиден добре наострен кухненски нож. Обикновено разцепът не може да се направи с натиска на ръката и затова се прибягва до помощта на чук. До поставянето на калемите поддържате разцепа отворен с помощта на дървено клинче. В двата края на разцепа поставяте калемите, подготвени клинообразно, както е показано на фиг. 1. Внимавате кората на калемите да съвпада с кората на подложката, а долната пъпка да е насочена навън. Мястото на присаждането привързвате, отвора между двата калема покривате с изрезка от кора и замазвате откритите повърхности с овощарски мехлем. Така присадената лоза покривате с купчинка рохка пръст до 4-5 см над калемите. Съблюдавате те да не се оголят вследствие слягането на пръстта или да се образува кора, която затруднява прорастването на филизите. В средата на август ще разровите купчинката, за да отстраните росните корени, израснали от калемите и ще ги оставите открити до есента, за да се закалят леторастите в основата. Дотогава полагате грижи за опазването им от болести и неприятели. Привързвате ги към колче, ако не е изградена телена конструкция, за да не ги повреди вятърът.
Вместо два, може да присаждате само по един калем. Тогава разцепът се прави само от едната страна на подложката, по радиуса. Това е така нареченият обикновен единичен разцеп. В този случай клинът на калема от страната срещу пъпката изостряте подобно на нож. Така увеличавате шансовете за по добро прилепване. Разбира се, и тук изискването е вътрешният слой на кората на калема да съвпада с вътрешния слой на кората на подложката. Останалите грижи след присаждането са същите.
Маната напада отрано лозата
Това е най-вредоносната болест по лозата.Тя е и най-широко разпространената.
Причинител е гъбичка (Plasmopara viticola) , която се развива в тъканите на зелените части – листа, леторасти, мустаци, реси, гроздове. Най-често се среща по листата и гроздовете. Климатичните условия у нас са благоприятни за развитието й във всички райони, където се отглежда лоза.
Какво представлява маната?
На повечето лозари тя е добре позната, но има и такива, които уж с по-дългогодишен опит, пък я бъркат с крастата. Най-характерни са белезите й по листата. По тях се образуват бледозелени закръглени петна с маслен вид, наричани мазни петна. Те са доста големи – 1-4 см. Във влажно време от долната страна се покриват със сивобял налеп. Това са спорите, чрез които гъбичката се размножава. На един лист петната може да бъдат по няколко. Често те се сливат и обхващат по-голямата част от листната петура. Със застаряването стават жълтокафяви до кафяви и изсъхват. Народът казва листата подгарят. Когато листата през втората половина на лятото и през есента са застарели, петната се ограничават от нерватурата и затова ги наричат мозаични петна.
По леторастите също се образуват бледозелени до сивозелени мазни петна, които се покриват с бял налеп от спори. На мястото на петната леторастите не могат да нарастват, поради което се изкривяват. При по-чувствително нападение загиват.
По ресите болестта се развива както и при леторастите. При влажно време целите се покриват с бял налеп от спори.
По гроздовете отначало петната са сивозелени, а в по-късните фази са кафяви до виолетови. Потъмняването на зърната започва откъм дръжчицата, но впоследствие ги обхваща целите, те се набръчкват и окапват.
Заразата прониква в зелените части на лозата напролет чрез спорите, които са презимували в почвата, т. нар. зимни спори. Това става най-често след по-обилен дъжд. Но за да покълнат и да се развият, им трябва средна денонощна температура 11°С. По това време леторастите имат обикновено 4-5 развити листа. Започва се със препарати, които имат предпазно действие. По-нататък, преди цъфтежа, е добре да се използват такива, които имат предпазно и лекуващо действие, а след това отново може да се прибегне до предпазващите. Честотата на пръсканията зависи доста от влажността. В сухо време може и по-рядко, но при пролетните превалявания трябва да се съобразят с тях. За да се образуват летните спори, необходима е висока влажност на въздуха и температура не по-ниска от 13°С. В сухо и горещо време не се образуват. Те не могат да покълнат върху сухия зелен лист. Покълват само във водна среда, каквато представляват капките утринна роса или от дъжд и мъгла, при това за не по-малко от два часа. Вятърът често пречи на задържането на капките. Ето защо лозите по склоновете са по-добре защитени – просто студения въздух от баира тръгва надолу, а по-топлият се устремява към върха и увлича влагата.
За борба с маната по лозата са регистрирани у нас доста препарати. Следната таблица може да ви ориентира в избора.
Препарати за борба с маната по лозата
Наименование Начин на действие Концентрация Карантинен
(доза) срок
разтвор
Акробат Р Предпазно и лечебно 0,25% 20
Акробат Предпазно и лечебно 20% 28
плюс ВГ 200 г/д
Аксанит Cu ВП Предпазно и лечебно 0,25% 14
Арметил М Предпазно и лечебно 0,25% 20
Арметил-С ВП Предпазно и лечебно 0,25% 14
Банко 500 Предпазно 0,2% 14
Витра 50 ВП Предпазно 0,15% 14
Галбен 8 М 65 ФП Предпазно и лечебно 0,25% 28
Делан 700 ВДГ Предпазно и лечебно 0,05% 28
Дитан ДГ Предпазно 0,3% 20
Дитан М-45 Предпазно 0,3% 20
Еклер 49 ВГ Предпазно и лечебно 0,05% 35
Електис 75 ВГ Предпазно и лечебно 0,18% 28
Икуейшън ПРО Предпазно и лечебно 0,04% (40 г/дка) 28
Кабрио топ Предпазно 0,15% 28
Концентрат за Предпазно 1% 14
бордолезов р-р
СК 11
Корсейт Р ВП Предпазно и лечебно 0,25% 14
Косайд 2000 ВП Предпазно 0,15% 14
Купертин М Предпазно 0,4% 14
Куадрис 25 СК Предпазно 0,075% 21
Купро 50 ВП Предпазно 0,25% 14
Купроксат ФЛ Предпазно 0,3% 14
Купросейт голд М Предпазно и лечебно 0,15% 14
Купроцин супер М Предпазно 20% 20
Манкоцеб 80 ВП Предпазно 03% 20
Манфил 80 ВП Предпазно 200 г/д 28
Меден оксихлорид Предпазно 0,25% 14
50 ВП
Медян екстра Предпазно 350 мл/д
350 СК
Мелоди коппакт Предпазно и лечебно 0,15% 20
49 ВГ
Микал флаш Предпазно и лечебно 0,3% 20
Милдикът Предпазно и лечебно 0,4% 21
Полирам ДФ Предпазно 0,2% 28
Ридомил голд Предпазно и лечебно 0,25% 20
МЦ 68 ВП
Румба 35 СК Предпазно 0,35% 14
Санкоцеб 80 ВП Предпазно 0,3% 20
Син камък Предпазно 1% бордолезов р-р 14
Фунгуран ОН Предпазно 0,15% 14
50 ВП
Шавит Ф 71,5 ВП Предпазно и лечебно 0,2% 20
Шавит Ф 72 ВДГ Предпазно и лечебно 0,2% 20
Шампион ВП Предпазно 0,15% 14
Може ли да се извърши присадката в двоен разрез
за смяна на сорта на лозата презм.май-около 10-15?
Старата лоза има филизи -5-10см.,а калемчето е леко оформени пъпки?