НОВИНИ

Цените на пазара и през тази седмица продължават да са под влиянието на прогнозите за рекордно зърнено производство

Цените на аграрните култури на борсите останаха на червено, снимка генерирана от AI

Ножицата между продавачи и купувачи на пшеница у нас остава широка

 

Цените на международните борси и през тази седмица продължават да са под влиянието на прогнозите за рекордно производство на зърно, информират от Софийска стокова борса.

Сейф от БАСФ

През август от Международния съвет позърното повишиха прогнозата си за глобалното производство на зърно с нови 28 млн. тона до 2 млрд. и 404 ,лн. тона, което при потребление от 2 млрд. И 391 млн. тона (+15 мкн. тона) ще означава, че преходните запаси в края на сезона ще се увеличат с 13 млн. тона до 597 млн. тона.

На фона на подобни прогнози, обословени най-вече от прогнозите за рекордна реколта от царевица в САЩ, американските контракти на пшеницата поскъпнаха за последната седмица с 4 долара до 222 долара за тон. Френската пшеница поевтиня минимално с 4 евро до 197 евро за тон. Украинската пшеница поевтиня с 3 долара до 240 долара за тон, а руската с 2 долара до 235 долара за тон.

Движението на цената на пазара на царевица остана разнопосочно, и докато американската царевица поскъпна с 2 долара до 203 долара за тон, френската пшеница поевтиня с 2 евро до 189 евро за тон. Украинската царевица също поевтиня с 1 долар до 255 долара за тон.
Рапицата на Euronext поевтиня слабо с 6,50 евро до 465,50 евро за тон. Нерафинираното слънчогледово олио, което се търгува в Ротердам отново отбеляза чувствително поскъпване с 65 долара до 1350 долара за тон.

У нас се отчита повишаване на котировките на купувачите на на пшеницата за храна на животните до 395 лева за тон (201,96 евро). Продавачите отговарят с 450 лева за тон (230,08 евро). Появиха се и оферти на продавачите на ечемик на цена от 400 лева за тон (204,52 евро). Пшеница от старата реколта за нуждите на производителите на брашно се предлага също на 450 лева за тон (230,08 евро).Офертите на купувачите са от 270 лева за тон (138,05 евро).