Пазарите са в очакване на доклада на американския департамент по земеделие
Очакваната студена вълна в Европа може да окаже влияние в краткосрочен план на развитието на пазара на зърно, смята д-р Олаф Цинке от agrarheite.com.. В дългосрочен план според анализатори цените на зърното ще са под влиянието на глобалния внос на пшеница, за който има неясноти свързани с някои от големите играчи на пазара заради очакваните глобални търговски войни. Друг определящ фактор за вноса на пшеница ще е Китай, натрупал големи резерви.
В очакване на доклада на американския департамент по земеделие пазарът на зърно в Европа започна седмицата с лек ръст на цените. Зад океана фючърсите на пшеницата и царевицата. регистрираха сериозно повишение на цените в предварителната търговия. Цените на рапицата и соята в Европа за сега са на обратния полюс.
Тъй като американските търговци напасват позициите си към очаквания доклад на USDA в петък, цените на зърното изпитаха леки колебания.
„Намираме се под влиянието на метеорологичните условия в Южна Америка, като пазарът се опитва да преодолее стреса особено с реколтата в Бразилия и Аржентина, където от седмици не е падала капка дъжд и остават прогнозите за горещо време“, казват анализатори, цитирани от „Ройтерс“.
Върху търговията влияние могат да окажат и новите мита на американския президент Доналд Тръмп. Докато в Бразилия Safras&Mercado повиши оценката си за реколтата от соя в страната през 2024/25 година до рекордни нива, по оценки на борсата в Росарио върху около 60% от площите със соя в страната са засегнати от горещата вълна и сухото време. Междувременно американски източници съобщават за вероятно намаляване на обработваемите площи с пшеница в САЩ, което също може да окаже влияние върху глобалното предлагане и да доведе до волатилност на пазара.
Според анализатори военните конфликти както и заплахите за търговски войни са основната пречка за това, глобални участници на пазара да не могат да увеличат вътрешното си производство и с това да намалят зависимостта си от веригата на доставки.
В краткосрочен план паритетът между европейската валута и долара защитават цените на пшеницата в Европа. От началото на стопанската година през юли европейският експорт на пшеница е отбелязал спад с 37% спрямо предходната година, достигайки до 12,5 млн. тона. Заради забавянето на икономиките в най-големите купувачи на пшеница през тази година се очаква свиване на глобалния внос на зърно. Натиск върху него могат да окажат евентуално засилване на долара и увеличаване на локалното производство, въпреки че глобалните запаси са достигнали до най-ниската си точка за последните девет години.
Сред анализаторите нарастват опасенията, че неблагоприятните климатични условия в региона на Черно море могат да доведат до успокояване на производителите в Индия и САЩ. От друга страна слабият внос от Китайможе да бъде компенсиран от Австралия, където се очакват рекордно високи добиви.