Силното евро влоши konkurentnosposobnostta на европейската пшеница
Дъждовете в някои региони на Западна и Източна Европа и силното евро доведоха до спад в цените в началото на страстната седмица. Според д-р Олаф Цинке, анализатор и главен редактор на agrarheute.com, търговците се надяват да спре ескалацията на търговската война между САЩ и ЕС. Повишаването на стойността на европейската валута доведе до оскъпяване и на без това оскъдния експорт и влошаване конкурентноспособността на европейската пшеница.
Цената на пшеницата с доставка през май, търгувана на борсата се понижи в понеделник с 1,25 евро до 217 евро за тон, достигайки осем месечно дъно. Контрактите от новата реколта със срок на доставка през септември се продават при 214,50 евро за тон.
Натиск върху пазара оказват и последните прогнози на USDA за по-високи преходни запаси от пшеница както в Европа, така и в Русия. В добавка на това експортният потенциал на страните от ЕС и Русия е намален с между 0,5 и 1 млн. тона. Американският департамент по земеделие очаква спад и в износа на украинска пшеница, което също ще се отрази на глобалната търговия.
Междувременно бяха публикувани последните прогнози на Strategie Grains за реколтата от пшеница в ЕС през новата стопанска година като според тях на фона на очаквания за подобряване на климатичните условия новата реколта в ЕС може да достигне до 128,1 млн. тона спрямо прогнозираните преди месец 127,5 млн. тона. Причина за подобряване на климатичните условия са падналите в източните и северни региони на Европа дъждове. За реколтата от царевица очакванията на анализаторите са да достигне до 60,1 млн. тона, което е с 2,9% над производството през текущия сезон.
Под натиск се намира и пазара на европейска царевица от една страна заради ниските цени на тази култура, от друга заради последните данни на USDA за баланса, като заради очакваните мита, ще бъде затруднен достъпа на американска царевица до европейския пазар.
Контрактите на царевицата с доставка през май, търгувани на борсата в Париж стартираха седмичната търговия при цена от 208 евро за тон, достигайки до най-ниското си ниво от края на август.
Поскъпване в началото на седмицата се регистрира само на пазара на рапица, чиито контракти в Париж се повишиха с 12 евро до 534,50 евро за тон, подкрепени от цената на канадската рапица.