Българските овцевъди доят десетократно по-малко мляко в сравнение с испанските си колеги, това стана ясно по време на дискусия относно бъдещето на сектора в София днес. Ако в Испания средният млеконадой от овца е 700 кг, у нас според проф. Иван Станков той е 70 килограма. Броят на овцете у нас по последни данни се е стопил до 1,56 млн., като от 80-те години насам общият брой на отглежданите у нас овце е намалял с близо 9 млн.. По време на дискусията експерти и представители на бранша очертаха основните проблеми пред овцевъдството и козевъдството, като сред тях остават нарушената селекция, ниското потребление на млечни продукти, липсата на коопериране между фермерите и недостига на работна ръка.
„Мъчим се да убеждаваме производителите, че е в тяхна полза да се сдружават призна и проф. Станков. Голяма част от овцевъдите са принудени поединично да се справят и с прекалено дългата верига между тях и потребителите. Овцевъдите по места негодуват, че сектора не е получил достатъчно подкрепа за да може да кандидатства по най-атрактивната инвестиционна мярка от селската програма- 4.1, защото се усеща липсата на нови технологии. Голяма част от хората като чуят овцевъд или козевъд според него, си представят някой, който ходи с гегата и пасе животните.
По време на дискусията се чуха и мнения като това на Йордан Малджански от Враца, който призова за промяна на модела изобщо в сектора, и че без помощ от страна на експертите фермерите едва ли ще излязат от незавидното им положение. „Това че един фермер гледа овце не го прави експерт”, каза той.
Относно селекцията зам. министъра на земеделието Цветан Димитров коментира, че във ведомството вече се замислят, дали е ефективно да се дават пари на всички развъдни асоциации при положение че при някои породи се наблюдава драстичен спад в развитието и даде пример с най-разширенатамлечна порода, чийто среден млеконадой е паднал от 102 на 97 литра, а при някои от породите се касае за още по-драстичен спад от 120 на 77 литра. Броят на овцете под селекционен контрол в момента достига до 360 хил. , което е дял от общия брой от 23%. За сравнение през 2007 година, когато страната ни е влязла в ЕС те са наброявали около 100 хиляди.
По данни на аграрното ведомство през 2017 година страната ни е внесла 150 хил. живи овце, а износът за същия период се е стопил на едва 3 615 овце и то само за разплод. Според Цв. Димитров е необходимо овцевъдите да намерят баланс между вътрешното потребление и цените, а преминаването към месодайно овцевъдство може да реши проблема с реализацията на агнешкото месо. Търговията с Турция обаче за сега си остава мираж, защото стана известно, че бранша не се е споразумял за цените на агнешкото месо по време на преговорите с представители на турската държавна компания.