Добивите на слънчоглед в Южна България се движи между 80 и 140 кг от декар, а в Северна – от 100 до 170 кг, което е много под средното в последните години. Добивът трябва да е поне 200 кг, за да бъде покрита себестойността. Това каза Илия Проданов – председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, в предаването „Деня започва“ по БНТ.
Факторите, които влияят върху ниските добиви, е сушата. На места дъждове не са падали през целия юни и юли, което е пагубно за реколтата, обясни той. Слънчогледът е по-сухоустойчива култура от царевицата. Царевицата повече се влияе от сушата, тъй като кореновата система при нея е по-плитка.
Към момента потребителите могат да бъдат спокойни, че слънчоглед има в достатъчни количества и ниските добиви няма да повлияят върху цената на олиото, заяви Проданов.
В последните години сушата е постоянен фактор. „Не намерим ли решение на този проблем, той ще се задълбочава в следващите години. Решенията минават през няколко етапа, на първо място – през регулиране на поземлените отношения. Държавата трябва да намери начин да ги регулира, да имаме дългосрочност в обработването на земя. Собствениците на земеделска земя трябва да осъзнаят, че това не е средство за бизнес. Един стопанин трябва да знае, че ще обработва тази земя дълги години, за да може да инвестира в напояване. Има нужда от държавна политика в управление на водите и изграждане на хидромелиорация“, изброи Илия Проданов.
Жътвата на царевицата ще започне следващата седмица. Той не очаква добиви с повече от 300 кг от декар. На места добивите ще са нулеви.
Липсата на дъжд през юни и юли, както и високите температури доведоха до двоен спад на добива от слънчоглед, отчитат земеделските стопани.
Илия Проданов, председател нa Haциoнaлнaтa асоциация нa зъpнoпpoизвoдитeлитe: „Добивът на слънчоглед в Южна България се движи между 80 и 130 кг от декар, а в Северна – от 100 до 160 кг, което е много под очакваното и много под средното през последните години“.
Според преработватели още е рано да се прогнозира дали ще има повишение в цената на олиото.
Пламена Димитрова, търговски представител: „Всичко е в много начален етап с ниски добиви, ниска масленост и производителите, заради ниските добиви и ниската масленост на слънчогледа биха искали по-високата цена и биха я търсили. Друг в въпросът дали световния пазар би дал тази цена“.
Илия Проданов, председател нa Haциoнaлнaтa асоциация нa зъpнoпpoизвoдитeлитe: „Потребителите могат да са спокойни. Слънчоглед в България се произвежда предостатъчно. Олиото е международен пазар. Не мисля, че има повод за притеснение относно цената на олиото. При нас цената на слънчогледа се движи между 80 и 82 ст. в момента“.
В момента средната цена на олиото в търговската мрежа е около 2,60 лв. за литър.