неделя, септември 8, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

ЕК позволи на страните членки да отворят временна мярка за кризисна дестилация на вино

От утреОт утре

С цел справяне с дисбалансите на пазара на вино в няколко европейски страни, ЕК прие кризисни мерки като позволи на страните членки да включат временна мярка в националните си програми за вино за кризисна дестилация за да се премахне излишъка от вино на пазара, съобщава AG-Press.eu. Дава се възможност и за по-голяма гъвкавост по прилагане на практиката за прибиране на реколтата на зелено и увеличаване на европейското съфинансиране по мерки, свързани с преструктуриране на лозята, бране на реколтата на зелено и инвестиции.

Винарският сектор е засегнат от намалено потребление поради текущата инфлация на цените на храните и напитките, което в съчетание с добрата реколта през 2022 г. и произтичащите от това последици от пазарните трудности по време на пандемията доведоха до натрупване на запаси. Производството на вино в ЕС се е увеличило с 4% тази година в сравнение с предходната година, докато първоначалните запаси са били по-високи с 2% в сравнение със средното за последните 5 години. Спадът в потреблението на вино за текущата пазарна година се оценява на 7% в Италия, 10% в Испания, 15% във Франция, 22% в Германия и 34% в Португалия. Успоредно с това износът на вино от ЕС за периода януари – април 2023 г. е с 8,5% по-нисък в сравнение с предходната година, което допринася за по-нататъшното увеличаване на запасите.

Подобно рзвитие на пазара води до затруднения при продажбите за лозарите и производителите в ЕС, намаляване на пазарните цени и следователно сериозна загуба на доходи, особено в определени региони, които са засегнати най-вече от тези тенденции. Ситуацията е много фрагментирана в целия ЕС и дисбалансът между наличното предлагане и търсенето е по-скоро концентриран в определени региони и вина. Най-засегнати са червените и розовите вина от определени региони на Франция, Испания и Португалия, но други вина и/или държави-членки могат да срещнат подобни трудности в определени производствени региони.

Благодарение на днешното решение ще бъде възможно до 15 октомври 2023 г. да се дестилира най-засегнатото от пазарната криза вино по програмите за подпомагане на виното. Дестилираното вино се изтегля от пазара, а полученият алкохол може да се използва само за нехранителни цели, за да се избегне нарушаване на конкуренцията.

От държавите-членки се изисква да насочат мярката за кризисна дестилация към регионите или видовете вина с пазарен дисбаланс, който да бъде идентифициран въз основа на обективни критерии, като например значително увеличение на запасите или намаляване на цената и продажбите. Финансовата компенсация, която ще бъде предоставена на виното, отговарящо на условията за дестилация, ще бъде ограничена до дял от последните пазарни цени. Това ще избегне всякакви злоупотреби или свръхкомпенсации след прилагането на тази изключителна мярка. Очаква се държавите членки да уведомят Комисията до 31 август 2023 г. за критериите за прилагане на тази изключителна мярка. Държавите членки също ще имат право да допълват финансирането от ЕС със сума до същото ниво на националните плащания.