вропейската комисия публикува специален набор от полезни практики, чието прилагане може да улесни фермерите в процеса на намалявне на пестицидите съобщават оттам. В базатаот данни Базата от данни обхваща преглед на наличните методи на интегрирана растителна защита преглед на наличните в момента IPM методи, придружена от проучване, оценяващо тяхната ефективност и перспективите за по-нататъшното им използване.
Базата данни включва около 1300 примера за практики, техники и технологии в рамките на осем принципа на IPM, установени на европейско и международно ниво, като използване на сеитбообръщение и балансирано торене, мониторинг на вредни организми, целево и намалено прилагане и, което е по-важно, предпочитание за нехимически методи за борба с вредителите. В нея са включени и 273 насоки за специфични култури, разработени от националните и публични органи на страните съгласно директивата за устойчиво използване на пестицидите. Всички примери са представени на националните езици с кратко въведение на английски.
Според проучване ключови фактори за намаляване използването на пестициди са натискът от гражданското общество, стимулиращата регулаторна рамка и благоприятната икономическа среда. Намаляването на употребата на пестициди често работи най-добре, когато се комбинира с други цели, като практики за опазване на почвата, намаляване на употребата на торове и предоставяне на екосистемни услуги, като запазване на опрашители или възстановяване на естествени местообитания (напр. жив плет).
Възприеманият недостатъчен брой жизнеспособни и достъпни алтернативи на конвенционалните практики остава основната пречка за намаляване на зависимостта ни от пестицидите. Колективните покупки на оборудване или договорните решения могат да бъдат опция за справяне с възможните произтичащи разходи, свързани с някои алтернативни методи.
Контролът на вредителите, които увреждат посевите и растенията, е необходим както за запазване на продоволствената сигурност, така и за осигуряване на жизнеспособни доходи на фермерите за тяхното производство. Това трябва да се направи, като се сведат до минимум рисковете за хората и околната среда. Такъв подход, използващ естествени методи, когато е възможно, и химически пестициди като крайна мярка, се нарича „интегрирано управление на вредителите“ (IPM).