Повишеното търсе на вътрешните пазари ще стимулира вноса
Според прогнозите на FAS USDA производството на зърно през текущата година в Китай ще достигне до рекордните 715 млн. тона,което е увеличение с 8 млн. тона спрямо предходната стопанска година, информира UkrAgroConsult. Очаква се повишеното търсена на зърно на вътрешния пазар да стимулира вноса освен на пшеница, на царевица и ориз.
Експертите отбелязват, че секторът на производство на зърно и фуражи в Китай работи в условията на рекордно предлагане, като в същото време съществуват известни проблеми с качеството на реколтата от 2025 година. В стремежа си да задоволи вътрешното си потребление, ключово според тях за Пекин се оказва тъкмо рекордното производство през тази стопанска година.
Средният общ обем на производството на царевица в страната се оценява на 301,2 млн. тона, на пшеница 140,1 млн. тона а на ориз 136,3 млн. тона. За производството на фуражи ще отидат 2845,9 млн. тона, като ниските цени на царевицата стимулира фермерите да я използват за фуражи. Въпреки че около 30 млн. тона от нея не е в добро качество, се очаква замяната им с пшеница и сорго. Заради търсенето на висококачествена царевица китайският внос се прогнозира да се увеличи до 8 млн. тона, като този тренд се поддържа и от възстановяването на доставките на украинска царевица.













