вторник, декември 10, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Експертите на MARS понижиха своите прогнози за средните добиви от зърнените култури в ЕС

Неблагоприятните климатични условия продължават да оказват въздействие на културите

selfp

На база климатичните условия, експертите на Европейската служба по мониторинг на аграрните култури (MARS) преразгледаха своите прогнозни оценки за средните добиви от основните есенни зърнени култури средно с 2% основно заради намаляване на прогнозите за Франция, Румъния и страните от Бенелюкс. Прогнозата за добив на царевица и слънчоглед беше преразгледана нагоре на равнище ЕС, главно поради подобрените или продължителни благоприятни условия за летни култури в Румъния, Унгария, България и Испания.

. Според данните от последния им доклад, излязъл вчера се очакват по-добри добиви от ечемик в ЕС заради очакваната по-висока реколта в Испания, която ще компенсира един евентуален спад във Франция, Полша и Германия.

Основните причини за влошаване на оценките за есенните култури са влошените климатични условия и по-точно перманентния дефицит на дъжд в големи части на Северозападна Европа, Унгария и североизточните части на Румъния. За периода на разглеждане от 1 май до 10 юни, развитието на културите намиращи се във фаза на цъфтеж или пълнене на зърното се е повлияло от липсата на дъждове в споменатите региони. Развитието на пролетниците в някои северозападни региони също бе засегнато от липсата на достатъчно запаси от влага в почвата.

Заради засушаването есенниците в Унгария и някои източни части на Румъния и Украйна също изпитват проблеми и влизат във фаза на цъфтеж или пълнене на зърното при много лоши климатични условия и по-рано от обикновенното. Забавяне в развитието на културите се наблюдава в Северна и Североизточна Европа. В райони с ниско съдържание на влага в почвата, по-студените от обичайните условия са били полезни за смекчаване на въздействието на водния стрес. Излишък от валежи в разглеждания период се е наблюдавал в някои части на Италия, югоизточните региони на Франция, Чехия, Полша, централните части на Русия и други. В повечето от тези региони излишъкът от валежи се счита за благоприятен за осигуряване на обещаващ старт на сезона за летните култури и възстановяване на нивата на влагата в почвата, за да се поддържа формирането на добивите на зимните култури.

Периодът след 15 юни според експертите на MARS ще се характеризира с атмосферна нестабилност, като по-студени от обичайните условия с температури с между 2 и 4 градуса под нормите се прогнозират за западните региони на Иберийския полуостров и Русия. По-топло от обичайното време с температури с до 4 и дори 6 градуса над нормата се очаква за регионите на Централна, Източна и Северна Европа. Дългосрочната прогноза за времето за юли, август и септември показва, че в средиземноморския регион и югоизточна Европа вероятно ще се появят по-топли от обичайните условия.