Увеличаването на площите със слънчоглед не успя да компенсира изключително ниските средни добиви
Въпреки увеличаването на площите, неблагоприятните климатични условия са оказали отрицателно въздействие върху посевите със слънчоглед като ЕС очаква най-слабото си производство за последните девет години, информира UkrAgroConsult.
По оценки на Европейската комисия през 2024 година страните от блока ще произведат приблизително 8,1 млн. тона слънчоглед, което е със 17 на сто по-малко в сравнение с предходната година.
Увеличаването на посевните площи до 4,9 млн. хектара не е успяло да компенсира спада в средните добиви, които се понижиха средно с 20% до 167 килограма от декар. Основната причина за най-слабите за последното десетилетие средни добиви е аномалното изменение на климата особено в периода на вегетацията на посевите.
Румъния си остава най-големият производител на слънчоглед в общността с рекордните 1,1 млн. хектара обработваеми площи. Тазгодишната реколта от 1,2 млн. тона обаче е далеч от миналогодишното производство от 2 млн. тона.
По данни на експертите от Agrarmarkt Informations-Gesellschaft средните добиви от слънчоглед в Германия отбелязват спад за втора поредна година, въпреки че площите с тази култура все още са над нивото от 2022 година, когато повечето германски фермери решиха да отглеждат преимуществено слънчоглед.
Обилните валежи поставиха под въпрос и френската реколта от слънчоглед, като според ЕК производството на слънчоглед във Франция може да се свие с почти 1,8 млн. тона , което е с 18 на сто под нивото на производство през 2023 година.
И за Турция информациите сочат спад в производството на слънчоглед заради засушаването до най-ниското му ниво за последните десет години. Очакванията са югоизточната ни съседка да произведе около 1,25 млн. тона слънчоглед, което е спад с 300 хил. тона спрямо предходната година.