четвъртък, декември 12, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
Агро Новини

Европейската агенция за безопасност на храните ще изготви ново становище за геномните техники

Светлана Боянова пред Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел: „Такова плащане е необходимоСветлана Боянова пред Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел: „Такова плащане е необходимо

Депутатите от ЕП настояват новото становище да е готово до юли 2024

 

Европейската агенция за безопасност на храните (ЕФСА) ще подготви ново становище за така наречените нови геномни техники, съобщава arc2020.eu. Искането за ново становище е отправено от Европейския парламент, след доклади от множество национални агенции които поставят под съмнение научната обосновка на предложените критерии.

Това ново научно становище е поискано, за да „информира по-добре работата на Европейския парламент по предложението“, според писмо, изпратено от председателя на Европейския парламент Роберта Мецола до изпълнителния директор на органа за безопасност на храните на ЕС,

Идеята, представена в предложението на Комисията – и оттогава подкрепена от законодателите в парламента – е да се разделят новите геномни техники на две различни групи и по този начин да има два различни пътя за одобрение.

NGT растения, считани за еквивалентни на конвенционалните (т.нар. „NGT 1“ растения), ще бъдат освободени от изискванията на законодателството на ЕС за ГМО, докато растенията от категория 2 NGT ще трябва да следват по-строги изисквания.

През последните седмици след публикуване на доклади на различни национални агенции обаче, научната обосновка на подобна категоризация беше посавена под съмнение. В това число влизат френската здравна агенция ANSES и германската Федерална агенция за опазване на природата (BfN), като и двете заключиха, че няма научна основа за този критерий.

Във връзка с публикуването на тези доклади, Европейският парламент счита за „целесъобразно да поиска да изготви научно становище относно анализа“, се казва в писмото, повтаряйки предишни призиви на председателя на комисията по околна среда на Европейския парламент Паскал Canfin.

Писмото изисква това становище да бъде готово до юли 2024 г. От ЕФСА са заявили за изданието, че апочват работа по изготвяне на новото становище. Не е ясно обаче доколко това ново становище ще промени възприетия вече курс по отношение на новите геномни техники.