сряда, декември 4, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
Агро Новини

Фермери обстрелваха с яйца и камъни сградата на ЕП в Брюксел

Протестите на производителите обхванаха и Португалия

Фермерските протести не стихват. Показаха го и днешните демонстрации в Европа. В Германия недоволството на производителите от плановете на управляващите за постепенно намаляване на отстъпката им за ползваните горива продължават да тлеят, като от Германския фермерски съюз призоваха за нова масова демонстрация този път пред германския Бундестаг. Във Франция фермери се отправиха към долната камара на парламента в Париж. Кадри от дрон показаха огромен конвой от трактори на магистрала близо до Жосини.

Центърът на фермерското недоволство очаквано се измести към белгийската столица Брюксел, където тече срещата на върха в ЕС.

Фермери хвърляха яйца и камъни по Европейския парламент в четвъртък, предизвиквайки пожари в близост до сградата, с настояване европейските лидери, заседаващи наблизо, да направят повече, за да им помогнат с данъците и растящите разходи, съобщава „Дневник“, позовавайки се на „Ройтерс“. Със сълзотворен газ и водни струи полицаите се опитаха да предотвратят проникването на фермери в сградата на парламента.

Протестиращите събориха статуята на индустриалеца Джон Кокерил от паметника на пл. „Люксембург“ пред парламента, като я опожариха. Белгийският премиер Александър де Кро, чиято страна в момента е ротационен председател на Съвета на ЕС, изрази съжаление срещу посегателството срещу исторически обект и за използваното насилие от страна на протестиращите.

Според информации на белгийската полиция, главните пътни артерии на белгийската столица са блокирани от около 1300 трактора. Служители по сигурността в екипировка за борба с безредиците бяха изпратени да направят живи бариери пред сградите на парламента и на съвета, където се намират лидерите на ЕС.

„Ако видите с колко хора сме тук днес и ако видите, че така е в цяла Европа, значи трябва да имате надежда“, каза Кевин Бертенс, фермер от околностите на Брюксел.В протестите се включиха фермери от Италия, Испания и други страни. Очаква се среща на техни представители с еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски.

 

„Фермерите са обременени от дългове, притиснати от мощни търговци на дребно и агрохимични компании, тормозени от екстремни метеорологични условия и подбивани от евтин чуждестранен внос вече години наред – като всичко това разчита на система за субсидиране, която облагодетелства големите играчи“, пише POLITICO.

Според анализ на изданието в 11 държави от ЕС цените на пазара са паднали с повече от 10 процента от 2022 г. до 2023 г. Само Гърция и Кипър са отбелязали увеличение на приходите от продажби на своите фермери, подпомогнати от скока в търсенето на зехтин.

Междувременно стотици фермери в Португалия се присъединиха към протестите на европейските си колеги, като блокираха няколко магистрали и два гранични пункта с Испания, информира БТА, позовавайки се на Франс прес.

„Много ни е трудно да оцелеем“, заяви фермерът Руи Соуза, който участваше в митинг на фермери в Голега, в централната част на страната.

„Фермерите изпитват големи затруднения да изкарат прехраната си. Те продават продукцията си за жълти стотинки, а магазините печелят цяло състояние“, коментира друг португалец, оказал се блокиран от протестите.

Тази сутрин движението по две магистрали в Португалия беше блокирано във всички ленти. Блокадата е в близост до градовете Вилар Формозо и Елваш, до границата с Испания, съобщиха от жандармерията.

Протестите на португалските фермери започнаха снощи след призив на „Гражданското движение на португалските фермери“.

„Гневът се засилва след обявяването на съкращенията на помощите, предназначени да компенсират земеделските производители заради спада на продукцията им“, каза пред АФП представител на сдружението.

Протестите не бяха подкрепени от основната организация на сектора в страната – Конфедерацията на португалските фермери (CAP), която смята, че правителството се е ангажирало да отмени планираните съкращения на помощите.

 

За да отговори на очакванията на земеделските стопани, вчера португалското правителство представи мерки на обща стойност около 500 млн. евро, за да им помогне да се справят с последиците от сушата, която засяга най-вече южната част на страната. Мерките включват намаляване на данъчното облагане на дизеловото гориво за земеделска техника.