В нарочно писмо до различните европейски институции, фермери част от организациите La Via Campesina и Европейския млечен борд изказват „своята загриженост“ за ситуацията с продоволствената сигурност в Европа.. „Ако не се предприемат незабавни действия, вече няма да е възможно да се гарантира продоволствената сигурност, т.е. доставките на ключови хранителни продукти“, пишат в писмото си фермерите.
Според тях е безспорно, че войната в Украйна и пандемичната обстановка оказват негативно влияние върху продоволствената сигурност, но според тях фактор с още по-решаващо негативно влияние е „настоящата селскостопанска система на ЕС“.
„Европейският съюз може и трябва да приеме селскостопански модел, който може да гарантира сигурност на доставките на храни в средносрочен и дългосрочен план – въпреки вътрешните и външните кризи. Ако не се предприемат такива действия, празните рафтове и недостигът на храна, както и свързаните с тях негативни последици ще станат част от ежедневието ни“, пишат още те.
Според тях скоростта с която ЕС губи производители, е тревожна. Поради хроничните, ниски производствени цени, които едва покриват производствените разходи, много фермери вече са напуснали сектора за производство на храни. Причината за това, е че не могат да свързват двата края, въпреки усилията които полагат.
В млечния сектор по думите им, средният доход в ЕС на час за млекопроизводителите е 4,19 евро; по-конкретно 0 евро за холандските производители и съответно 5,25 евро и 6,10 евро за колегите им в Люксембург и Германия. Освен това постоянно повтарящите се кризи и несигурности, както и по-високите изисквания, които не покриват разходите от страна на законодателя, преработвателите и търговията на дребно, изтласкват фермерите от бизнеса и възпрепятстват навлизането на следващото поколение в сектора, което само допълнително влошава ситуацията. Това води до намаляване на обема на производство на мляко в ключови страни производители като Германия, Франция и Нидерландия.
Настоящият взрив на производствените разходи ускорява тази тенденция до такава степен, че съществуващата в момента производствена структура и очакваната в бъдеще няма да може да осигури стабилно производство на храни в рамките на ЕС.
Основната причина за тази проблемна ситуация в селскостопанския сектор е ориентацията на селскостопанската политика на ЕС в полза на евтини продукти и евтин износ, голяма либерализация на търговията, глобална зависимост и вътрешна дерегулация, съчетани с множеството свързани кризи в сектора, в които са унищожени производствени структури.
Изправени пред условия на непрекъснато намаляване на маржовете на печалба, който в ЕС вече е достигнал до отрицателна стойност от минус 4,90 евро на килограм произведено мляко. поставят както малките и средни стопанства, така и големите пред невъзможността повече да съществуват. Фермерите предлагат изграждането на „здрава и цялостна производствена структура“, която да предотврати концентрирането на производството в малък брой места и нездравословната индустриализация на селскостопанското производство и съчетаване на производствените цени и разходи, като земеделската продукция престане да се продава под нейната себестойност.