Френското правителство планира да финансира изкореняването на най-малко още 37 хил. хектара с лозя
След като през тази година неблагоприятните климатични условия оказаха негативното си въздействие върху винопроизводството, в един от водещите световни винопроизводители Франция вече са в ход дискусии по темата за свиване на лозовите масиви в страната, информира meiningers-international.com. Освен с климатичните условия френските винопроизводители се принудени да се справят и с негативните последствия от войната в Украйна и динамично променящите се нагласи на потребителите.
Почти сигурно е, че френското правителство ще финансира изкореняването на още 37 500 хектара лозя в допълнение към до 9 000 ха, които вече са предназначени за изкореняване в Бордо.
В момента Франция има 800 000 хектара лозя. Колко ще има в края на десетилетието? Дали ще са 762 500, 750 000 или може би 650 000 – намаление от 19?
Всички тези цифри се обсъждат широко след идването на Ани Женевард като новоназначен министър на земеделието при новия министър-председател Мишел Барние. След изкореняването на почти 9 000 хектара в Бордо, на ЕС бяха представени планове за изкореняване на още 37 500 хектара като част от програма на стойност 150 милиона евро за подпомагане на предприятия, засегнати от войната в Украйна.
Първоначалният план предвиден от френското правителство бе за изкореняването на 30 хил. хектара с лози и той трябваше да бъде финансиран със 120 млн . евро.
Според Жан Мари Фабр, президент на асоциацията на независимите винопроизводители обаче трябва да бъдат изкоренени много повече хектари с лозови насаждения и то възможно най-скоро, а това според него означава между 37 и 50 хил. хектара за да има най-голям ефект подобна мярка.
Други оценки показват, че дори тази по-висока цифра може да не е достатъчна. Когато официалната френска земеделска статистическа организация FranceAgrimer изпрати въпросник до над 44 000 производители миналата пролет, малко над 11% отговориха. От тях близо една трета – 32% – са заявили, че не желаят да изкореняват лози, като малко по-висок дял – 35% – са заявили предпочитание за окончателното им премахване.
От останалите, близо една пета, – 19% – са избрали временно изкореняване и замяна на настоящите сортове грозде с по-атрактивни от търговска гледна точка алтернативи, докато 14% искат комбинация от премахване и замяна. Разглеждайки тези цифри Жером Деспе, президент на FranceAgriMer заяви, че площта на лозята, която трябва да бъде премахната, може да бъде „между 50 и 60 000 хектара“.
В общественото пространство се появиха предположение на други експерти като Бернард Фаргес, президент на организацията на френските винен региони, според който могат да бъдат искоренени дори до 100 хил.. хектара с лози, ако не се намерят нови по-атрактивни сортове лози и не се спечелятнови групи от потребители. За подобна цифра заговори и бившият земеделски министър на страната Марк Фесно но в контекста на бъдещо презасаждане на площите с нови и по-атрактивни сортове.