неделя, ноември 3, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Галина Пейчева-Митева: Постигането на баланс между поставените от ЕК цели и изпълнението им е от голямо значение за собствениците на земеделски земи

Галина Пейчева-Митева, първата от ляво на дясно

„Като собственици на земеделските земи ние сме зависими както от устройството им, така и от опазването на плодородието на почвите, защото за разлика от наемателите и арендаторите , земята за нас освен производствен ресурс е и инвестиционен капитал. Ето защо за нас е от голямо значение да се намери баланс между поставените от ЕК амбициозни цели и тяхното постигане“, заяви по време на семинар посветен на проблемите и предизвикателствата пред земеделието през призмата на поземлените отношения членът на УС на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи Галина Пейчева-Митева. Според нея при липса на баланс между амбициозните цели поставени от ЕК особено касаещите редукцията в употребата на пестициди и торове ще доведе до намаляване на производителността и рентабилността на производството. От друга страна според нея е важно как постигането на подобни амбициозни цели би се отразило на европейското земеделие с оглед както на климатичните промени, така и на проблема със смяната на поколенията и застаряващите фермери.

Пейчева припомни, че асоциацията на собствениците на земеделски земи като част от Европейската организация на собствениците на земи към момента е единствената браншова организация, участваща на европейско ниво във формирането на различните политики и програми в земеделието касаещи области като развитие на земеделските стопанства в селските и горски райони, въглеродно земеделие, права на собственост и достъп до земя, възобновяема енергия и материали, устойчиви хранителни системи и търговия и др.

На дневен ред според нея е приемане на европейски закон за здравето на почвите, който да ги приравни по правен статут с въздуха, водата и морската среда. Целта на закона е състоянието на почвата да бъде драстично подобрено до 2050 г., като преди това се направи оценка на въздействието. Очаква се Комисията да организира инициативи за „безплатно тестване на почвата“ на регионално ниво. Предвижда се разширяване на борбата с обезлесяването, ерозията и опустяването на земеделските земи, преработка на оборския тор и др..

Освен Законът за здравето на почвите, предстои и разглеждането на Регламент за сертифициране от ЕС за т.нар. зелени сертификати за спестяване на въглерод, като част от новата зелена политика на Европа.