вторник, март 25, 2025
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Гл. ас. Иван Алексиев: Меката зима и липсата на ниски температури оказва благоприятно развитие на посевите особено в Северна България

гл.с. Иван Алексиев представя тритикале сорт "Рожен" на опитното поле в института по растителни генетични ресурси в Садово

Учените от института в Садово работят по два нови международни проекта

„Посевите особено в Северна България са в много добро състояние, като меката зима и липсата на ниски температури оказват благоприятно влияние върху развитието на есенниците“, коментира за Nivabg.com гл. ас. Иван Алексиев от Института по растителни генетични ресурси „К.Малков“ Садово, част от ССА.

„Очакванията ни са падналия сега сняг да подобри още повече състоянието на посевите. За съжаление ние в Южна България заради засушаването изпитваме големи трудности. Липсата на влага създаде особено големи проблеми по време на сеитбата на есенниците. И ако при ечемика т.нар. Никулденска сеитба е нормална, за пшеницата не е. Все още посевите са във фаза трети лист и начало на братене като не са добре закалени, но мисля ,че ще преживеят и дадат добри добиви. Все пак колкото и малко да бяха, валежите в централните и южни части на страната също имаха своето влияние“, коментира още ученият.

По думите му предстои да се види какво ще се случи с пролетните култури, като при тях най-ранни прогнози могат да се правят след март и април.

Сейф от БАСФ

Учените от института в Садово работят по два нови проекта от 2024 година свързани с управлението на националната генбанка.

„Единият от тях е свързан с изграждане на интелигентна система за управление на българския растителен генетичен фонд , който се реализира в сътрудничество с катедрата по компютърни системи на Пловдивския университет и Института по информационни и комуникационни технологии на БАН. Другият проект се реализира в сътрудничество със Словакия и е свързан с дигитализацията и валоризацията на местния растителен генофонд, до който е създадена отворена база от данни за достъп до образците съхраняващи се в Националната генбанка в Садово“, разказа доц. Николая Велчева.

Целта на съвместния проект с Пловдивския университет и БАН по думите и е обогатяване на вече изградената информационна система, и вграждане в нея на интелигентни компоненти за управление на растително генетични ресурси.