В периоди на глобални и климатични кризи човечество все повече обръща поглед към различните банки където се съхраняват семена от вече изчезнали култури.
На остров Свалбард известен още и с името Шпицберген се пази най-голямата колекция от семена на растения, той обаче не е единственото място за съхраняване на образци на вече забравени култури.
С тяхна помощ при настъпване на климатични кризи, след вулканични изригвания или световни войни би могло да се възстанови земеделието, пише BBC. Семената не се съхраняват в тези своеобразни трезори единствено и само за спасяване на човечеството.
Подобни банки съдържащи резервни копия от семена има по цял свят, и те се управляват от фондации, университети и правителства. Например в специален център за съхраняване на семена на плодове и зеленчуци в Тайван се пази най-голямата колекция от семена на патладжани. Във Филипините пък се намира семенна банка, която съхранява образци на 132 хил. сорта ориз. Различни образци на семена от пшеница и царевица се пазят в специален център за изследване на пшеницата и царевицата, разположен недалеч от Мексико сити.
Като цяло тези ресурси са достъпни за селекционери, които искат да създадат по-добри, по-издръжливи или по-вкусни култури. „Генната банка е част от отворената наука“, казва мениджърът на банката в Тайланд Мартенс ван Зоневелд. С работата на учените по мащабното секвениране на генома, се променя по думите му и ролята на генните банки. „Ако искате да научите еволюционната история на лютата чушка или как да отглеждате нахут, който може да оцелее при изменението на климата, банката от семена е мястото което разполага с нужния ви набор от данни за това“, добавя той.
Когато имате информация за генетиката на растението, можете да съпоставите гените му с външния му вид, издръжливост и други качества. Това улеснява избора на обещаващи родители за потенциални бъдещи сортове. Освен това може да улесни, например, след като сте развъждали нови растения и имате хиляди клонки ябълкови фиданки, да изберете тези, които ще имат характеристиките, които харесвате най-много. С парче листна тъкан можете да генерирате последователност, която разкрива например качества като студоустойчивост или височина на растенията у родителите на плодове, вместо да се налага да ги отглеждате и наблюдавате с години.
В този контекст десетките хиляди проби или аксесиони на една банка за семена, както са общоизвестни, започват да изглеждат като безценна колекция за всеки, който се опитва да разбере как се развиват културите. Раджив Варшни, който понастоящем работи в университета Мърдок в Австралия, разработи огромен проект за секвениране, в Международния институт за изследване на културите за полусухите тропици в Индия. Банката за семена там има повече от 20 000 екземпляра на нахут и техните роднини, както и огромни колекции от просо и сорго и други култури, някои сортове от които са унищожени в първоначалните си родини.
В друг голям проект за секвениране, резултатите от който бяха публикувани през 2021 г., Паскуале Триподи от CREA Research Center за зеленчукови и декоративни култури в Италия и негови колеги секвенираха фрагменти от ДНК от повече от 10 000 екземпляра от чушки. Сравнявайки данни от чушки, съхранявани в пет различни банки за семена, те създадоха родословно дърво, което им позволи да проследят отдавнашното движение на сортовете пипер напред-назад между Европа и Азия, вероятно по търговските пътища.Въпреки че тази работа секвенира само част от геномите на чушките, тя позволи на изследователите да надникнат в историята на растенията, което не би било възможно без генетична технология.
Световният зеленчуков център, подобно на други банки за семена, полага усилия да постави генетична и друга информация във формат, който селекционерите могат лесно да разглеждат, казва ван Зоневелд. За много селекционери по думите му е огромно предизвикателство, когато трябва да избират например от 10 хил. сорта растения. За да ги улеснят семенните банки създават подбрани колекции от семена на растения от стотици от растения за които например е доказано, че виреят в хидропонна среда, или са устойчиви на суша.