НОВИНИ

Горещините доведоха до спад в предлагането на сурово мляко

Малките ферми ще могат да продават мляко и след 1 януариМалките ферми ще могат да продават мляко и след 1 януари

В резултат на аномалните горещини през тази календарна година редица европейски страни както и САЩ намалиха производството на сурово мляко, съобщава UkrAgroConsult. Причината за това е намален млеконадой в резултат на екстремно високите температури, като в някои региони се забелязва и недостиг на суровина за преработвателната индустрията. Ако се запази ситуацията, не е изключено увеличение на цените на млечните продукти в повечето водещи страни производители.

За разлика от южните части на Европа където горещините са довели до спад в производството и намаляване на запасите от суровина за нуждите на индустрията, прохладното време през лятото в северните региони е довело до увеличаване на периода на паша на животните и респективно на млеконадоя в средногодишно измерение. Някои страни като Чехия, Полша и Румъния са повишили своето производство ,а въпреки горещините общото производство на мляко в ЕС ще е малко под нивото от миналата година.

Сейф от БАСФ

Само за първите пет месеца на годината производството на мляко в ЕС е достигнало до 62 млн. тона, което е с 0,7% над нивото за аналогичния период на предходната година. В някои от водещите страни производители като Германия, Италия, Нидерландия, Ирландия и Полша, чието общо производство е достигнало до 7,1 млн. тона мляко негативно на по-слабото производство се отразяват не само климатичните условия но и конюктурата на пазара.