Новият програмен период на общата селскостопанска политика в Европа стартира както с много надежди,, така и с редица очаквания. Надеждите бяха свързани с това , че земеделието ще продължи устойчиво да произвежда качествена и здравословна храна. Очакванията пък бяха свързани с това , че чрез прилагане на нови инструменти, фермерите ще са по-благосклонни към опазването на околната среда и основните ресурси- почви и води. В такива инструменти се превръщат новите еко схеми, които би трябвало да увеличат ангажиментите на земеделските производители към опазване на околната среда
За сега, половин година след официалното начало на новия програмен период, надеждите на политиците за екологизация на земеделието си остават неоправдани.. Нещо повече, те са под натиск от страна на различните лобита- фермерски организации и организации на производители на торове и препарати да бъде смекчено позеленяването, най-вече що се отнася до редукцията в употребата на пестициди. Освен това новите еко схеми остават неразбираеми и неатрактивни за фермерите, тъй като те не знаят какво ще получат срещу ангажимента да заложат повече на околната среда и нейното опазване.
Оказва се , че новите еко схеми остават непопулярни не само за българските, но и за германските фермери, според проучване на германското министерство по прехрана и земеделие, резултатите от което бяха публикувани наскоро. По информация на специализираният портал agrarheute.com през 2023 година германците ще трябва да изразходват близо 1 млрд. евро за новите еко схеми, които ще достигнат до около 60% от фермерите. Това е малко по-малко от исканите от германския браншови съюз близо 700 млн. евро за фермерите.
Основната причина за непопулярността на новите еко схеми сред фермерите според чиновниците е, че войната в Украйна е променила из основи правилата и политическата рамка на ОСП. Затягането на правилата за прилагане на сеитбооборот допълнително е довела до намаляване популярността на новите еко схеми. За непривлекателността на схемите допринася и правилото,4% от площите да се оставят като непроизводствени от желаещите да поемат ангажименти по еко схемите, и сериозните финансови наказания при неспазване на това правило.
За да се променят нагласите на земеделските производители към еко схемите, в момента в Германия текат разговори между експерти от министерството и отделните провинции за промени в тях, които да се направят в кратки срокове. Очакванията са да има промени както във формата, така и в броя на предлаганите на земеделските производители еко схеми.
Освен това земеделското министерство трябва да разпредели сред фермерите оставащите 400 млн. евро, като увеличи премиите им с 30%/ За целта от предвидения 1 млрд. евро за прилагане на еко схемите ще бъдат изразходвани 780 млн. вместо 600 млн. евро. Останалите 220 млн. евро би трябвало да отидат за базови плащания или за премии за младите фермери. Какъв ще е размерът на премиите според германското министерство на земеделието ще стане ясно към края на годината.