Сезонът на розобера в Брацигово ще започне до дни. Местните твърдят, че тукашните рози са най-маслодайните в света, и сочат за доказателство написаното в Уикипедия. Явно почвата и климатът в родопското градче са по-особени – розолюбиви.
Розовите масиви посрещат всеки тръгнал към Брацигово, а мирисът буквално напоява въздуха през май. Масивите с роза дамасцена се разширяват и вече сигурно са над 2 хил. дка.
За Илиян Банев отглеждането на маслодайни рози е семеен занаят. От няколко години обаче младият земевладелец сам се грижи за масивите си. Той има 45 декара с роза дамасцена и не смята да ги увеличава. Тази година в Брацигово се оказва трудно да намериш берачи на розов цвят не се оказва толкова лесно. Работата е трудоемка. Брането започва 5,30 сутринта и продължава докъм 10 часа. После слънцето напича и изсушава цветовете, обяснява Илиян. В последните години доста хора започнаха да се занимават с отглеждане на маслодайна роза и работниците не достигат.
Илиян Банев и колегите му по бизнес разчитат предимно на хора от малцинството, т.е. на роми. Но и те вече не стигат за масивите с розов цвят, тъй като мнозина са намерили препитания в чужбина, а други тепърва се стягат за гурбет. Зад граница се печели несравнимо повече. А край Брацигово дават на берачите на розов цвят по 1 лв. на килограм. Това означава, че в най-добрият случай надниците стигат 20 лв., и то ако работникът е опитен и сръчен и работи бързо, без да почива.
Хората са малко и дори те не се съгласяват да работят за под 1 лев за килограм. По думите на Илиян Банев и тази година изкупната цена на розовия цвят се очертава да е 2 лв. „При положение,че миналата година се изкупуваше на тази цена, няма как сега да се даде по-висока и продукция има бол“, прогнозира фермерът. Цената е ниска, тъй като на него му струва по 2 лева на декара, за да докара розите си до момента на беритбата. „При тази цена много от производителите ще се откажат да берат“, допълва още Банев. Той се надява да успее да прибере реколтата си с работници от близкия град Пещера.
Що се отнася до приетия на първо чете закон за розата, производителят е на мнение,че ще се отрази добре на бранша. „Много от колегите ми са против приемането му. Аз обаче съм твърдо „ЗА“ него. Много от производителите не са регистрирани и не плащат данъци. Редно е всички да сме равни, за да сме конкурентно способни.“, заявява позицията си той.