След четиридневен маратон от преговори, лидерите на страните членки на ЕС най-накрая се разбраха за бюджета и кризисния фонд, съобщава БНР. „Сделка!.“, написа в „Туитър“ председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Общите цифри на бюджета и кризисния фонд остават без промяна- 1,074 трилиона евро и 750 млрд. евро. 390 млрд. евро от фонда за справяне с кризата с коронавируса ще се отпускат безвъзмездно, а другите 360 млрд. евро под формата на заеми. Съкратени са парите за устойчивост ценности и кохезия от над 380 на близо 370 млрд. евро. Предлага се и намаляване на планираните средства за зелен преход и дигитализация от 30 на 10 млрд. евро.
Компромисно предложение за Унгария и Полша
Към текста за върховенството за закона бе добавено, че трябва да се спазват принципите на обективност, недискриминиране и еднакво третиране на страните-членки, както и че процесът трябва да се извършва на подход, основан на доказателства. С подобна формулировка се прави отстъпка пред Унгария и Полша. Увеличават се отстъпките за най-големите нетни вносители в бюджета на ЕС – Германия, Австрия, Нидерландия, Швеция и Дания, като за Германия тя е над 3, 5 млрд. евро.
По-рано през вчерашния ден председателят на Европейския съвет Шарл Мишел предложи така наречената преговорна кутия. През новия програмен период страната ни се очаква да получи до 28,5 милиона. евро за съфинансиране на извеждане от експлоатация на старите блокове на АЕЦ Козлодуй.
Въпреки постигнатото съгласие на ниво лидери на страните членки на ЕС, драмата с бюджета продължава поне докато не се произнесат депутатите от Европейския парламент. Според неговия председател Давид Сасоли депутатите може да не приемат бюджета, ако в него не са заложени техните искания сред които са: въвеждането на собствени ресурси, край на отстъпките за най-големите вносители в бюджета и ефективна защита на върховенството на закона.
Германия и Франция умерени оптимисти за кризисния фонд
В същото време лидерите на Германия и Франция Ангела Меркел и Еманюел Макрон остават умерени оптимисти по отношение на фонда за справяне с кризата с коронавируса, пише „Реутерс“, цитирайки канцлера Меркел-“постигнахме рамката на възможно единение след дълги преговори“. От своя страна Макрон направи компромис, но както се отбелязва „остава изключително предпазлив“. Повече надежди изрази холандския премиер Марк Рюте, но предупреди, че още нищо не е свършило.
Още за преговорите по бюджета тук