Прилагането на дигитални инструменти,които отговарят на потребностите на стопанствата могат да им помогнат да отговорят на различните предизвикателства, а след преодоляването им да допринесат за повишаване жизнеспособността и устойчивостта на фермите. За това как цифровите технологии повишават жизнеспособността на две италиански ферми ни разказват от rc2020.eu, порталът на земеделските и регионални играчи, които работят в сътрудничество за по-добра храна и по-добър живот в селските региони. Оттам ни срещат с историите на две италиански ферми, които на дело доказват, че че цифровизацията означава не само достъп до свързаност, но и капацитет за използване, управление и контрол на технологиите.
По време на среща на фокус група, организирана от Университета в Пиза в рамките на едно лятно училище , Лора Мартинели и Франка Бернарди разказаха за своя опит с дигитализацията и COVID-19 в своите ферми, разположени в Гарфаняна (Тоскана, Италия).
Лора Мартинели е собственик на стопанството La Grotta della Faina. През 2014 г., заедно със съпруга си, тя получи подкрепа от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) за начинаещи земеделци и оттогава те управляват агротуристическа ферма и се занимават с пчеларство и отглеждане на животни и плодове и зеленчуци. Франка Бернарди, която е с дългогодишен опит в сферата на ИТ е собственик на стопанството Il Corniolo.
И двете ферми са дълбоко свързани и ангажирани с запазването както на региона, така и на биоразнообразието и богатството на хранителната верига, и са част от специална мрежа, в която са част от така наречените „ферми попечители“.
В продължение на много години тези ферми за агротуризъм разчитат главно на собствените си уебсайтове за популяризиране и управление на маркетинга на техните услуги, включително управление на резервации. В един случай собственикът на фермата разчита на външни агенти, специализирани в информационните и комуникационни технологии (ИКТ), за да изгради и управлява своите уебсайтове.
С появата на онлайн платформи като Booking.com или Airbnb, Лора и Франка поеха по-голям контрол върху своя цифров интерфейс с клиенти и разшириха броя на каналите за резервация, за да управляват и да достигнат до по-нататъшни потенциални клиенти.
По същия начин те се научиха да работят с онлайн приложението foodbarrio.com за популяризиране и директно предлагане на пазара на техните хранителни продукти. Това приложение е лесно за стартиране и е подходящо за дребни фермери. Основната му сила се крие в способността му да разказва история зад продуктите на фермерите. Особено по време на ограниченията, причинени от пандемията, „това приложение помогна да се поддържат [виртуални] взаимоотношения с местната общност“ “, аргументираха се те.
Предизвикателства и трудности при използване на цифровите технологии
Електронната търговия и уебсайтовете са доста утвърдени цифрови решения в агротуризма. Независимо от това, фермерите винаги срещат едни и същи или нови предизвикателства с развитието на дигитализацията.
„С умножаването и участието в повече комуникационни канали се сблъскваме с по-високи рискове от свръхбукинг (т.е. несъответствието между търсенето и предлагането на леглото)“.
Едно от най-големите предизвикателства е да се синхронизират множество платформи и да се координират със собствения им календар и уебсайтове, проблем, който засяга по същия начин и други фермери в района. Координацията и синхронизирането на много сайтове за резервации не е очевидна задача и изисква усъвършенствани умения за софтуер за управление на множество онлайн услуги за резервации»“, казва Франка Бернарди.
Двете фермерки твърдят, че приложенията и уебсайтовете предлагат добри решения за популяризиране и комуникация с потребителите относно техния живот в земеделието и хранителните продукти. Виртуалното измерение на фермата обаче включва и хардуерно (физическо) управление. „Физическата доставка на стоки до крайния потребител е друга голяма област на работа за нас“, аргументира се Лора Мартинели. Тя отбелязва, че земеделието включва много различни дейности, а понякога аспектите на опаковането и логистиката са просто още една допълнителна тежест. И двете фермерки имат споразумение с италианската пощенска служба за осигуряване на експресна доставка на техните поръчки в рамките на 24/48 часа (в Италия). Лора обаче предупреждава, че липсата на специализиран канал за доставка на хранителни продукти може да застраши окончателното им качество и цялост. Ето защо според тях създаването на единен специализиран канал за доставки е добра идея, тъй като само един посредник ще се занимава с пакетирането и логистиката на пратките от различните ферми до крайните клиенти. По време на кризата с коронавируса двете фермерки се доверяват на приложението FoodBarrio, с чиято помощ да управляват маркетинга си и да споделят проблеми и решения заедно със свои колеги и потребителите.
„Чрез виртуални стаи и онлайн канали за комуникация успяхме да обменяме опит и взаимодействахме с нашата общност в Гарфаняна, която беше задължена да получава храна само чрез класическите супермаркети“
Освен изграждането на чувство за общност около храната, Лора обясни, че „Foodbarrio създаде нови бизнес канали и опцията за разказване на истории ни помогна да представим нашите продукти по различен начин. Чрез дигитализация бихме искали да увеличим нашата видимост и евентуално да достигнем до предишните ни клиенти, живеещи в чужбина, които са се сблъсквали, наблюдавали, вкусвали, мирисали и са се докосвали до нашия опит в стопанството и все още имат апетит за нашите продукти, „казва Лора Мартинели.
Интегриране на онлайн и офлайн фермерски дейности
Уебсайтовете са основните платформи за поръчка и доставка на хранителни продукти. И двете ферми комбинират дигиталните с традиционните стратегии, за да намерят полезни взаимодействия между своите диверсифицирани дейности. „Фермерски престои или посещения на място позволяват на нашите гости да се възползват от нашите начинания, да дегустират нашите продукти и да създадат връзка между онлайн или офлайн“, допълва тя.
Със съкращения
Целият текст тук