сряда, септември 11, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
Агро НовиниРАСТЕНИЕВЪДСТВО

Институтът по овощарство в Пловдив с демонстрация за лятна резитба на овошките

В област Благоевград започна брането на ябълки - сорт „Виста бела”. Плодовете са  свежиВ област Благоевград започна брането на ябълки - сорт „Виста бела”. Плодовете са свежи

Благодарение на лятната резитба може да се увеличи делът на качествените плодове

В случай, че искате да научите как да извършвате лятна резитба на плододаващи ябълкови дървета, съобразена с растежната сила на растенията, можете да гледате новия видеоклип на Институт по овощарство – Пловдив, съобщават от ССА Презентацията на тема „Лятна резитба на плододаващи ябълкови дървета“, представя проф. дн Стефан Гандев, директор на Институт по овощарство – Пловдив.

Сред предимствата на лятната резитба са подобрено осветяване в различните части на короната, което влияе положително върху по-успешното образуване на цветни пъпки и по-интензивното узряване на плодовете. В зависимост от времето на резитбата може да се получи значително задържане във вегетативното развитие на овощните дървета и храсти, това има големи предимства при прекалено сгъстени насаждения или през неплодородна година /например след измръзване на пъпките/. При лятната резитба няма намаляване на добивите, значително се увеличава относителният дял на качествени плодове. Заразяването с причинители на различни петна по ябълките не се стимулира дори и след силна лятна резитба, а по-скоро може да се наблюдава обратното.

Редуцирането на многобройни клончета, в чиито върхове има повишена консумация на калций, се отразява добре на плодовете. Лятната резитба е изключително необходима при всички бързорастящи млади дървета, при подмладявания и преоблагородявания. В последните два случая би трябвало да се започне с нея и след това да се направи втора резитба.

Според наличните опитни резултати при съхраняването на ябълки се постига по-добър ефект с плодове от дървета, които са били подложени на лятна резитба. Също така е ограничено заразяването с антракноза, кафяво гниене и други видове гниене по плодовете. Силните плододаващи дървета се нуждаят от големи количества асимилати, за да могат наред с изхранването на плодовете да разполагат и с достатъчни резерви за залагането на цветни пъпки. През лятото те се подрязват слабо или изобщо не се подрязват.