След сериозното повишение на цените на твърдата пшеница, италианските производители на макаронени изделия се готвят за сериозен дефицит на суровина, информира UkrAgroConsult. “Най-лошото по отношение на високите цени и недостига на суровини предстои“, казва анализатор на пазарите от Strategie Grains. Някои преработватели дори са заплашени да прекратят производство в следващите месеци.
През тази година Канада, която е основен производител на твърда пшеница в света регистрира по-слаба реколта. Освен това заради лоши климатични условия във Франция и други страни производители, на международните пазари се усеща дефицит от 2-3 млн. тона суровина. През 2021 година производството на твърда пшеница в света падна до 20-годишно дъно.
Канада обичайно заема дял от 2/3 от световната търговия с твърди сортове пшеница, но заради сериозната суша през тази година реколтата там е била с 50% под добивите през 2020 година. Това доведе до увеличаване на цените, като в последния месец тя се продава по-скъпо отколкото за последните 13 години.
Италианските производители на макарони могат да покрият по-голяма част от нужната им суровина с вътрешното производство на твърда пшеница. Като цяло обаче ситуацията с производството на твърдите сортове пшеница в ЕС не изглежда оптимистична, а през октомври ЕК намали оценката си за новата реколта от 4,3 на 3,7 млн. тона. Освен това глобалните запаси от твърда пшеница към момента се намират на най-ниското си ниво за последните шест години, а това се свързва и с рязкото повишение в търсенето на макаронени изделия заради пандемията. Мнозина потребители са прибегнали до запасяване с макаронени изделия за да се подготвят за вероятна карантина или изолация. Това доведе до двойно увеличение на експортните цени на твърдата пшеница от юли насам. Ето защо италианските производители не крият притеснението си, че ще имат трудности с доставката на суровина през първата половина на 2022 година „Ситуацията се очертава да е още по-драматична от сега, защото в момента все още работим със собствени суровини“, казва Винченцо Дивела.
Освен с липсата на достатъчно суровина, производителите на макаронени изделия трябва да се справят и с повишаващите се разходи за транспорт, логистика и опаковки. От Strategie Grains не изключват нова негативна корекция в прогнозите за реколтата от твърда пшеница през декември.
Подобно на Канада и в САЩ се отбелязва почти двойно намаляване на добивите от твърди сортове пшеница. „Повишаването на цената на твърдата пшеница е последица от промените в климата, казва Алберто Картасенья, шеф на компания, която е собственик на десетки ресторанти в Италия.
Според експертите по-високите цени на макароните ще доведат обаче не само до спад на търсенето в развитите страни, но ще рефлектират още повече върху развиващите се страни. За пример те посочват северноафриканските страни, в които и сега се усеща повишаване с ¼ на цените на хлебните изделия, произведени от твърди сортове пшеница. Кускусът и булгура също се произвеждат от твърди сортове пшеница. „Ние нямаме друг избор освен да повишим цените за да отговорим на повишаващите се разходи, казва Абдел Азис Бушареб, хлебопекар от Алжир.
Най-големият износител на макаронени изделия в света- Турция намали своите изисквания за да увеличи максимално дела на обикновената пшеница в тези продукти от 30 на 100%
Потребителите дори от така наречените богати страни могат да усетят разликата в цените, защото по данни на Nielsen цените на евтините макарони във френските супермаркети, които най-много зависят от суровината през октомври са се повишили с 20% спрямо същия месец на миналата година.