сряда, март 26, 2025
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Как агроволтаиците могат да влияят върху качеството и добивите от грозде

Проучване на френска компания показва, че слънчевите панели могат да спомогнат за създаването на специфичен микроклимат в лозята, снимка генерирана с помощта на AI

Проучване на френска компания показва, че слънчевите панели могат да спомогнат за създаването на специфичен микроклимат в лозята

 

Използването на така наречените агроволтаични системи е все по-честа практика в Европа. Според френска компания производител на подвижни слънчеви панели, те могат да бъдат използвани за да създадат специфичен микроклимат, така че произвежданото грозде да е с по ниско потенциално съдържание на алкохоли, по-високи нива на киселинност и по-добри ароматни свойства, пише специализираното издание winespectator.com.

Сейф от БАСФ

Освен това те допринасят за по-здравия профил на лозите и водят до намаляване на необходимостта от напояване. Проучванията са проведени в пилотни лозя във Южна Франция в рамките на няколко вегетационни сезона.

Засенчването на лозите от слънчевите панели води до натрупване на по-малко захари в гроздето а оттам и на по-ниски нива на алкохол, разяснява Натаниел Касрел, местник директор на компанията-производител, чиито фокус е насочен към адаптирането на земеделието към промените на климата.

В същото време по-ниските температури под панелите помагат за запазване на киселинността, ключов фактор за баланса на виното. Промяната във времето на зреене също позволява прибиране на реколтата при оптимална зрялост при по-меки температурни условия.

Компанията предлага динамични агроволтаични решения като чрез компютър се контролират нивата на слънчева енергия, които получават растенията през деня. За това панелите да се поставят в най-оптимална позиция за да се осигурява достатъчно сянка на растенията за да се предпазят от климатични явления като суша, прекомерно излагане на слънчева светлина, обилни дъждове или слана спомагат специално разработени алгоритми.

Според него направените опити с използването на динамични агроволтаични решения са показали, че могат да въздействат върху създаването на вина с приятни ароматни профили.

„Резултатите от предварителните ни проучвания показват, че динамичните агроволтаични панели могат да подобрят ароматите във вината“, добавя той.

Проучванията продължават и през тази година върху масиви с бели винени сортове грозде, във френската област Лангедок, в които целта ще е да се разбере, какво влияние оказват върху аромата на белите вина.

Проучването през 2024 година се проведе в експериментални лозя в долината на Южна Рона, където екипът тества гренаш блан, шардоне и марселан. Добивите бяха с 20 до 60 процента по-високи от контролните лозя, в зависимост от сорта грозде. Шардоне се радва на най-голямо увеличение на добивите с 60 процента, следвано от марселан (30 процента) и гренаш блан (20 процента).

„Панелите осигуряват защита от замръзване, горещи вълни и прекомерна радиация, като същевременно намаляват водния стрес. Докато сянката обикновено би намалила фотосинтезата, нашият интелигентен софтуер ни позволява да изберем най-добрите моменти, в които културата да получи слънчева светлина“, казва Касриел.

Икономическата изгода от проектите зависи от цените на енергията, местоположението на съоръженията за слънчева енергия и нуждите от слънчева светлина на културите.