понеделник, март 17, 2025
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Как в Нидерландия прилагат ефективни методи за управление на подпочвените води

Местна оперативна група в Нидерландия прилага успешен модел на управление на подпочвените води. Снимката е илюстративна. Снимка:Pixabay.com

Регулирането на подпочвената вода в обработваемите площи на намиращият се южно от ротердам остров Хьокше Ваард (Hoeksche Waard  представлява сериозен проблем за земеделските производители, )тъй като се намира под морското ниво. Сега една оперативна група се е заела с инициативата да въведе успешен модел на управление на подпочвените води. За нейната дейност ни разказва обширна статия, публикувана в мрежата EU CAP Network. Като част от по-дългосрочен проект, който разглежда управлението на водите и устойчивостта на фермите, беше създадена оперативна група за тестване и оптимизиране на подпочвена система за контрол на нивата на почвена влага.

Novifarm е кооперация от 6 семейни ферми, отглеждащи предимно полски култури в Hoeksche Waard. През 2016 г. Novifarm стартира проект, наречен HW20, за да се справи с тези непрекъснато променящи се климатични условия и Оперативната група е част от този проект.

Сейф от БАСФ

Въпреки че островът е заобиколен със сладка вода, местните фермери изпитват реални проблеми заради засушаването. Те се справят със сухите условия, като напояват повърхността на нивите, но се натъкват на високи нива на изпарение и разходи за енергия. След дълъг период на засушаване може да има силни дъждове, които да причинят наводнени полета. „Ето защо решихме да се опитаме да вземем водата от дълбоките почвени слоеве. По този начин културите използват това, от което се нуждаят, водата не се губи и горната структура на почвата остава непокътната.“, казва Леон Нурдам, част от оперативната група.

HW20 имаше за цел да изгради тристълбов интегриран подход за управление на водите, предназначен за защита на почвата и културите. Първият стълб е свързан с уплътняването на почвата – извършване на земеделската работа без тежки машини. Вторият е за контролиране на количеството вода – как да премахнете водата,след интензивни валежи , или да се повиши нивото на влагав почвата когато е твърде сухо.

Целта беше да се разработи система, която позволява на фермера да контролира идеалния баланс на почвената влага по отношение на нуждите на културата, както и биотичните почвени процеси, за да може да взема ясни решения в случай на екстремно време, да използва вода и пестеливо хранителни вещества чрез буфериране на водата за повторна употреба и спестяване на енергия в сравнение с напояването.

Така в пет пилотни ферми на острова са били инсталирани подземини дренажни системи, върху площ от 60 хектара с обработваеми земи с различни типове на подпочвените слоеве. Освен това тези площи са били подложени на по-лека машинна обработка и са били наторявани с органична тор сцел да се увеличи органичното вещество в почвата. Дренажната система е изградена на на два метра под земята, и чрез използване на сензори за адаптивно управление на подпочвените води. Това позволява на фермерите да контролират нивото на подпочвените води, като излишните количества да могат своевременно да се разпределят върху други части от парцела. Системата също така може да задържа излишната вода , в случай че има последваща нужда от напояване, в който случай тя може да бъде пусната обратно в системата.

От 2020 г. фермерите събират данни и анализират въздействието върху културите. Леон казва: „Все още се учим, но тази оперативна група вече даде представа какво се случва с нивата на подпочвените води, когато има силен дъжд или няколко седмици без дъжд. Ние идентифицирахме някои култури, които дадоха много по-добри добиви при тази система. Това дава на фермерите много по-голям контрол, когато става дума за непредсказуеми метеорологични условия, и увеличава капацитета на фермата да се справи с климатичния натиск.“