Освен на пазарите на горива, финансовите и зърнени пазари, конфликтът в Украйна ще има негативни последици и за пазара на вино, пише wine-business-international.com. Настоящият конфликт поражда неприятни спомени особено у друга от бившите съветски републики Грузия. Страната изпита негативите от военните действия през 2008 година. В настоящата ситуация подобни страхове се възраждат както там, така и в Молдова, които се очаква да приемат по-голяма част от бежанците от Украйна.
Експерти и търговци на пазара на вино вече обмислят по-широките последици от настоящия конфликт. Припомня се , че при руската анексия на Крим през 2014 година, една от целите декларирани тогава беше свързана със съживяване на винената индустрия на полуострова.
Руските инвестиции със сигурност се изляха в район с недостатъчно финансиране, но това беше с цената на прехвърляне на собствеността от Украйна и обедняване на националната индустрия. Приблизително половината от гроздето в Украйна исторически идва от кримските лозя.
Разбира се това не само не се случи в Крим, но четирите най-големи изби на полуострова, както и близо 600 хектара лозови масиви попаднаха след 2014година в ръцете на банка „Россия“, най-големият инвеститор на полуострова, който след 22 февруари тази година попадна в санкционния списък на ЕС и Великобритания.
Конфликтът поражда въпросителни и около бъдещето на Artwinery, най-големият производител на пенливо вино в Украйна, който се намира в Бахмут, на около 20 километра от източната граница на страната. Докато винената индустрия в много други страни желае техните лидери да проявяват личен интерес към виното, мнозина в Източна Европа биха предпочели Владимир Путин да има по-малко ентусиазъм към сектора.