събота, декември 14, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Козите поставят под въпрос доминиращата роля на кравите в САЩ

По 10 млечни ферми на ден са хлопвали кепенци между 1992 и 2018 година

Дълго време кравите имат най-голям дял в производството на животновъдна продукция, но редица фактори като промените в потребителските нагласи са на път да променят това и отглеждането на кози в САЩ да измести отглеждането на говеда, пише специализираният портал The Dairy News. Не на последно място отглеждането на кози става все по-икономически изгодно заради по-предсказуемите цени на продукцията и по-ниските загуби.  Освен това козите имат по-позитивно влияние върху околната среда и са с по-малък принос за производството на вредни емисии.

Някои фермери дори са убедени, че в интелектуално отношение козите превъзхождат кравите, а все повече животновъди в САЩ се преориентират към отглеждане на кози, което скоро може да наклони везните към тях. Земеделските производители все повече говорят за важността на млечното животновъдство, а администрацията в Европа и Америка го нарежда сред основният крайъгълни камъни на продоволствената сигурност, подчертавайки ролята на семейните стопанства. Те не само допринасят за осигуряване на млечна продукция на глобално ниво, но и дават поминък на населението на селските региони, което като дял в ЕС достига около 30% от населението в С и почти 20% от населението в САЩ.

Така например в доклада на американския съюз на млекопроизводителите от 2019 година се казва, че независимо какво консумира човек дали чаша мляко, сладолед или сирене, млечните продукти остават основна съставна част от здравословното хранене. Там се посочва, че делът на млечните продукти от БВП на САЩ достига до 1% или 628 млрд. долара, като в броят на заетите в млечния сектор достига до 3 млн. души, които всяка година заработват общо 159 млрд. долара.

Още тогава обаче авторите му виждат проблемите, основният от които е голямата несигурност на пазарите заради динамичното променяне на запасите. Тъй като повечето млечни ферми в САЩ са със семеен характер и няма взаимодействие по между им, на участниците на пазара става доста трудно да реагира на промените в ключови параметри и да предложат количества, които съответстват на актуалното търсене и да способстват за по-справедливата според тях стойност. В резултат на това вече няколко години животновъдите зад Океана търпят загуби и са на границата на фалита.

От началото на 1990 година броят на млечните семейни ферми в САЩ постоянно намалява. , като между 1992 и 2018 година са били закрити 94 хиляди семейни ферми. , което съответства на 10 ферми на ден. Само през 2018 година са били ликвидирани 2 731 стопанства, през 2019 година- 3261, а преди година още 2550 . Въпреки това статистиката на американския департамент по земеделие показва, че отпадането на малките стопанства не оказва влияние върху производството на мляко в страната. През 2010 година общит обем на произведеното в страната мляко се е увеличил с 14,55 или пресметнато с 13,5% за крава, благодарение на увеличения млеконадой. През същата година на крава са се падали със 173 литра повече мляко в сравнение с година по-рано. Не на последно място причина за това е била и консолидацията на пазара, който вече е доминиран от големи аграрни холдинги, отглеждащи не по-малко от 2 500 крави.

Това доведе до увеличаване на предлагането и още по-силно удари по силата и предсказуемостта на цените, а семейните стопанства се оказаха в затворен кръг. Пазарната стойност на млякото в последните години все по-често остава под себестойността му, което е неприемливо тъкмо за най-малките фермери. В последно време средната разликата между пазарнацена и себестойност е била 3 долара на сто литра мляко, като в най-лошите години е достигала и до 7,1 долара. Пандемията с коронавируса също оказа допълнително влияние на ситуацията. В първата половина на 2020 година рязко паднаха цените на фуражите, а стойността на произведената продукция се запази висока. За това са допринесли както стартираната от правителството програма за подпомагане на бизнеса, така и нарушените заради логистични проблеми доставки. Постепенно цената на млякото започна да пада за сметка на увеличаването на цените на царевицата и соята – основни съставки във уражите за изхранване на животните.

След рязкото увеличение в броя на кравите в САЩ през миналата  година най-вече заради големите холдинги, експертите прогнозират съществен спад в поголовието през тази година, като делът на неотелилите се нито веднъж животни е достигнал до най-ниското си ниво от 12 години насам.

В тези условия братята Брайън и Стивън джонсън от Върмонт вместо да се откажат от семейната си ферма със 150 годишна история и сблъскали се с проблемите, променили своя бизнес модел заменяйки кравите с кози. След изграждането на първата доилна зала за кози в началото на тази година, фермерите вече са проивели и продали първите количества козе мляко на местен преработвателн завод. Сега отглеждат около 1000 кози във фамилната ферма, като в плановете е да ги увеличат двойно за следващите две години. „Ние всички растеми се развиваме“, казва брайън. Въпреки че оборите в които сега отглеждат кози са украсени със снимки на крави, те са убедени, че повече няма да се връщат назад.

Заедно с тях се развива и американското козевъдство, като за последните 24 години броят на козите в САЩ се е увеличил почти двойно- от 190 хил. на 440 хил.. броя животни. Подобно увеличение от 15 хил. на 35 хил. има и в броя на козефермите в страната. Специалистите говорят за „бавен но устойчив растеж“, който се дължи на това, че американските потребители вече са преоткрили вкуса на козето сирене, и дори започват сами да си отглеждат кози за да обезпечат домакинствата си, а освен сирене в магазините вече се появяват различни други продукти от козе сирене.

Най-разпространено козевъдството е в щатите Калифорния, Уисконсин и Айова, в които делът на козефермите и мандрите специализирали се в преработката на козе мляко достига до 20% от всички млечни предприятия, като козевъдството се разпространява и в други щати като Върмонт.