В сложната ситуация на санкции, руският аграрен сектор изпитва остра нужда от липсата на средства, информира „Зерно Онлайн. Ситуацията според Руския съюз на зърнопроизводителите изглежда неспасяема, въпреки че правителството задели допълнителни 25 млрд. рубли за кредитиране на сектора.
„Кредити с лихва от 5% са ни нужни подобно на въздуха. но тези 25 млрд. рубли са само капка в морето. Разчетът на средствата е бил при ключова ставка лихвения процент от от 9%. При ставка от 20%, средствата нараснаха на 60 млрд. рубли. И това е по старите цени, които вече не съществуват. Кредити под 30% лихва в момента са безумни, но и те в момента са недостъпни за нас“, заяви пред журналисти президентът на РЗС Аркадий Злочевски.
Основният проблем според него се състои в липсата на достъп до финансиране и това, че всички са преминали към 100% предплата без никакво разсрочено плащане, въпреки че има сегмрнти, при които като например препаратите за растителна защита, в продължение на години доставката им се е извършвал при условията на разсрочено плащане. И там по думите му става дума за милиарди рубли а това диктува търсене на средства за посевната кампания, като търсенето им е увеличава в геометрична прогресия. „Ето защо фермерите са принудени да се отказват от тези ресурси от които нямат резерви“, отбеляза още Злочевски. Той отбелязва, че това не означава дефицит на пазара, защото до началото на кризата с Украйна са били натрупани достатъчно резерв от продоволствени ресурси, но все пак се касае до различни сегменти- на едри, средни и дребни стопанства.
Именно последните, които имат дял от 26% в общото производство на зърно в страната обаче са натрупали най-малки резерви. „Имаме масови случаи на отказ за изпълнение на вече договорени сделки за семена. Ако някой е предплатил например дадена доставка на 30% по стари цени, вече няма никакъв шанс за нейното реализиране:, даде пример експертът. Причината е , че цените са се увеличили двойно и предплатата се оказва не 30 а 15%.
Единственият ресурс с който фермерите не изпитват проблеми били горивата, докато всичко останало не само е поскъпнало но дори вече е дефицитно. Утехата за руските фермери според него е, че заради много добрите климатични условия загубите за посевите след края на зимата се оценяват само на 3-4%.