Прогнозите за нови рекордни добиви от зърно тласнаха цените надолу
Негативните новини в последните седмици продължават да се отразяват и на пазара на зърно, като търговците показват известна нервност, докато поевтиняващите контракти на международните борси остават фермерите на загуба, пише в седмичния си анализ специализираният портал agrarheute.com.
Спадът в цените на фючърсите продължи и в началото на тази седмица, а дадените в края на миналата седмица прогнози на Международния съвет по зърното за рекордно производство от зърно допълнително развалиха настроението на участниците на пазара. Така през 2025 година очакванията са глобалната реколта от пшеница да надмине 800 млн. тона, а от царевица да достигне до 1, 27 млрд. тона.
Слаб експорт на пшеница от ЕС
Слабото евро обуславя и продължаваш слаб експорт на пшеница от страните в ЕС. По данни на ЕК от началото на стопанската година до 18 март експортът на европейска пшеница за пазарите на трети страни е достигнал до 14,9 млн. тона спрямо 22,9 млн. тона за аналогичния период на предходната година. В същото време страните от ЕС са внесли 5,8 млн.. тона пшеница в това число 3,8 млн. тона украинска.Най-много пшеница за трети страни са изнесли Германия- 7 млн. тона и Румъния- 4,3 млн. тона.
Поевтиняването на руската пшеница оказва влияние на глобалните пазари
Понижаването на експортните цени доведе до спад и в цените на руската пшеница, които достигнаха до най-ниското си ниво от средата на февруари от 190,3 евро за тон. Според руски анализатори експортният потенциал на страната се оценява на 24,2 млн. тона. Това че цената на руската пшеница бележи спад, също оказва допълнително влияние на глобалните пазари.
В понеделник търговията с пшеница зад Океана беше оцветена в червено, като участниците очакват с нетърпение новите оценки за американската реколта, които излизат днес. Известна загриженост създават проблемите с липсата на достатъчно влага в южните производствени региони на страната.
Цените на американската соя и царевица също вървят надолу основно заради въведените мита и очакваните контра мерки от страна на вносителите. .Пазарът на соя остава под натиск и заради очакваната рекордна бразилска реколта.