По подхода ВОМР семейната компания е реализирала четири успешни проекта
Велко и Желана Халкалиеви преди 12 години създават семейно предприятие за млекопреработка в област Пловдив. Малкото дружество предлага на пазара истински бутикови млечни продукти. Компанията им работи от десетилетие с няколко местни фермери.
С помощта на успешно реализираните четири проекта към Местна инициативна група „Марица“ по подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР) от Програмата за развитие на селските райони (2014-2020 г.) дружеството подобрява енергийната си ефективност и конкурентоспособност на пазара. „За нас като микропредприятие инвестициите чрез проекти през местните инициативни групи стават много по-лесно, защото те осигуряват възможност за сравнително малки инвестиции. Тези средства, макар и малко, за нас са достатъчни, за да се подпомогне развитието на бизнеса ни“, заяви Велко Халкалиев, един от собствениците на дружеството.
Едно от предимствата при кандидатстването с инвестиционни проекти през местните групи е това, че срокът им за реализация е много по-кратък и че средствата са насочени точно към хората от района, които имат нужда от тях, посочи за медията ни Халкалиев.
„Основната ни идея, когато започнахме да кандидатстваме с проекти през Местна инициативна група „Марица“, беше да повишим нашата конкурентоспособност. С успешното реализиране на първия ни проект за повишаване на енергийната ефективност успяхме да уцелим и точния момент, защото тогава се получиха различните аномалии с цените на тока. С него намалихме значително разходите за енергия, благодарение на изградената фотоволтаична централа, което спомогна за повишаване и на нашата конкурентоспособност“, споделя предприемачът.
От енергийна ефективност към автоматизация на производството
Вторият успешен проект на Велко и Желана Халкалиеви е за оптимизация и автоматизация на процеса на производство на сурови пресни и кисели млека. „Закупихме автоматична машина за дозиране, разливане и затваряне на киселото мляко в стъклени буркани. Целта ни беше освен да повишим енергийната си ефективност, чрез използване на стъклени опаковки да намалим и вредното влияние върху околната среда и замърсяването на природата“, разказва още Велко Халкалиев.
От своя страна, Желана Халкалиева обясни, че преди да закупят автоматизираната машина за затваряне на продукцията, целят процес е бил ръчен. „Беше трудно и се работеше постоянно. Сега е значително по-лесно, защото машината върши почти всичко от наливане на млякото в бурканите, през затварянето до етикетирането им, като за целия процес са необходими само двама души, които да подават и поемат готовите буркани“, каза още тя. И допълни, че процесът по внедряване не бил никак лесен, защото не всички производители на оборудване можели да изпълнят точно изискванията им и да съобразят размера на машината, с мащабите на помещението, което вече имали. Друга трудност, която сa срещнали била свързана с изискванията им за опаковане на бурканите и бутилките, които са с конкретен размер.
Автоматизирането на процеса на производство помогнало на малкото семейно предприятие да изпълни изискванията и на по-големите търговци.
Свели употребата на пластмаси до минимум
Благодарение на новите технологии за последните 5-6 години те свели до минимум употребата на пластмаси в семейното предприятие до само около 1-2 %. Преориентирали са производството изцяло към използване на стъкло, с оглед и на европейските тенденции за въвеждане на системи за депониране на стъклените опаковки. Идеята се посрещнала много добре и от потребителите.
Тъй като реализират продукцията си основно в София, решават да кандидатстват и с трети проект през Местната инициативна група, този път за закупуване на специализиран камион, с който да осъществят дистрибуция на продукцията си.
„Ние чакахме да получим камиона девет месеца, защото и за него имахме специфични изисквания – освен да бъде хладилен и да може да работи като хладилна камера. Това сега ни позволява да го зареждаме от вечерта, да го включим в контакта и до сутринта да работи като хладилна камера“, споделя Желана Халкалиева.
Последното нововъведение в предприятието, благодарение на успешно реализиран проект през МИГ „Марица“, е свързано със закупуване на специална машина за разфасоване на точен грамаж на твърди и меки сирена.
„С автоматизиране на процесите по производството решихме и проблема с работната ръка. Не че не искаме да взимаме нови хора, но в тази област определено липсват специалисти и това също ни накара да мислим за автоматизация“, продължава Велко, който е инженер-технолог. И посочва, че четирима от петимата, заети в производството на млечни продукти, са от семейството, като едната им дъщеря е тръгнала по стъпките на баща си и в момента учи за технолог производство на млечни продукти.
„Ако не бяха възможностите за финансиране на подобни проекти, предлагани от местните инициативни групи, ние като малък семеен бизнес едва ли щяхме да успеем да реализираме инвестиции само със собствени средства. Гледаме да завъртим колелото и като приключим един проект, тогава минаваме към замислянето и реализацията на следващ “, споделя Желана Халкалиева.
Семейството се запознават с дейността на местната инициативна група преди няколко години, като в началото подходили с немалка доза скептицизъм. Впоследствие станали активни членове на МИГ „Марица“ и решили да кандидатстват с първия си проект.
„Като цяло, идеята ни е не само да вземем едни пари, а да има смисъл от проектите, които реализираме и те да са рентабилни. Определено бихме кандидатствали с нови проекти през МИГ „Марица“, защото имаме още нужди, чрез които да подобрим начина си на работа. Преди да започнем да правим каквото и да е, обаче много добре обмисляме нещата“, казва в заключение Желана Халкалиева.
***
Материалът е финансиран със средства от Програма за развитие на селските райони (2014-2020 г.), с подкрепата на Европейския съюз, чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.