Горещото време съчетано с липсата на почвена влага се отрази негативно на добивите в Югоизточна Европа
Експертите на Европейската агенция по мониторинг на аграрните култури (MARS) намалиха по-голяма част от прогнозите си за добивите от пролетни култури, става ясно от августовския им отчет. Причина за това продължават да са климатичните условия- горещото и сухо време в източните части на континента и влажното време в западните и северни региони. Изключително горещите условия в Югоизточна Европа се отразиха негативно на потенциала за добив на пролетни култури.
Преразглеждането надолу на прогнозата за добивите при пролетните култури (особено царевица за зърно и слънчоглед) се дължи главно на изключително високите температури, настъпили през разглеждания период в по-голямата част от Южна, Южна-Централна и Източна Европа. Пролетните култури бяха особено засегнати в региони, където горещите условия съвпадаха с ограниченото наличие на вода като Унгария, Румъния, България и Гърция.
Обилни валежи повлияха върху добивите в Западна и Северна Европа
Слабото представяне на зимните зърнени култури (по-специално меката пшеница и зимния ечемик) се дължи най-вече на прекомерно влажните условия, които засегнаха големи части от Западна и Северна Европа- региона на Балтика. Там обилните валежи причиниха полягане на посевите и понижиха качеството на зърното като доведоха до намаляване на първоначалните оценки за добри добиви.
Честите валежи с по-слаб екстремен характер са възпрепятствали прибирането на реколтата в страните от Бенелюкс, Северна Франция и северозападните региони на Германия, където прекалено влажните условия през голяма част от сезона нанесоха щети на зимните култури като цяло.