четвъртък, декември 12, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
Агро НовиниПоследни статии

MARS: Топлото и влажно време е оказало смесен ефект върху развитието на посевите

75% от земеделските площи са в риск от поразяване от градушки заради липса на защита75% от земеделските площи са в риск от поразяване от градушки заради липса на защита

Дефицитът на валежи е оказал негативно влияние върху развитието на посевите в някои части на Румъния и България

В последния си доклад експертите от Европейската служба по мониторинг на аграрните култури (MARS) съобщават, че топлото и на места влажно време в Европа през февруари е имало смесен ефект върху развитието на посевите. По-топли от обичайните за сезона са били климатичните условия предимно в южните части на континента, докато в централните и северни части времето се е характеризирало с по-влажни условия. Дефицит на валежи през този месец е бил регистриран основно в регионите на Средиземно и Черно море. В страните от Бенелюкс и Западните части междувременно продължава да има излишък на валежи , което е довело до пренасищане на почвата с влага и преовлажняване дори с локални наводнения в райони с по-ниска надморска височина.

Преовлажняването на почвата е пречка за обработка на полетата и води до забавяне на процеса на вегетация на растенията. Експертите отбелязват, че дефицитът на дъжд се е отразил негативно на развитието на посевите в източните части на Румъния и североизточните части на България, където в разглеждания период между 1 януари и 18 февруари са паднали валежи, чиито количества са били с 50% под средната
многогодишна стойност.

Задълбочаването на засушаването в някои региони на Италия и Испания е довело до рязко намаляване на водните запаси при температури на места надминаващи средните за сезона. В части на Германия, в Австрия, Чехия и Словакия от средата на януари насам също са били регистрирани по-високи средни температури от обичайните за сезона. В България, Румъния, Словения и Хърватия температурите през разглеждания период са били с над 4 градуса над средните за сезона. Подобни температури макар че ускоряват развитието на посевите според експертите ги правят и по-уязвими на измръзвания.

В големи части на Северна, Централна и Югоизточна Европа се очаква запазване на по-топло време от обичайното за сезона, като температури между 4 и 6 градуса над т за сезона се прогнозират за огромни територии между Балканите и Скандинавието. Дългосрочната прогноза сочи запазване на топлото време в периода март-май с температури превишаващи стойностите измерени в последните 24 години с между 1 и 2 градуса както и с валежи над нормите.