вторник, декември 10, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Министър Тахов разпореди да се повтори изследването за чума по дребните преживни животни в стопанство във Велинград

Министър Тахов се срещна с животновъдите от Велинград

Още 300 допълнителни проби във връзка с констатираното огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград. Това стана ясно след среща на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов с животновъдите от региона и с представители на засегнатото стопанство.

В срещата участваха още: кметът на града д-р Костадин Коев и изпълнителният директор на Българска агенция по безопасност на храните д-р Светлозар Патарински, а също главният ветеринарен лекар на България д-р Илиян Костов и доц. Иванова от Националната референтна лаборатория.

 „Безспорно е, че има заболяване, но за да отговорим на исканията на фермерите и да осигурим прозрачност, ще извършим повторни проби”, каза министър Тахов. Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.

 

 

„Ние сме длъжни да чуем болката на хората и затова вземаме адекватни мерки, осигурявайки максимална прозрачност“, каза още министърът.

„Ще действаме оперативно и бързо, така че час по-скоро да излязат резултатите”, беше категоричен той.

Очаква се резултатите да бъдат готови до дни, а фермери и експерти присъстваха на процеса по пробовземане и анализ.

Освен това ще бъдат осигурени допълнителни мерки за безопасност и проследимост на пробите до лабораторията. „Всички действия ще бъдат документирани и проведени в присъствието на заинтересованите страни.

Видео от представянето на пробите в БАБХ

 

До излизането на пробите, стадото остава под карантина. В случай, че и втората проба се потвърди – животновъдите ще бъдат обезщетени, за да могат да възстановят дейността си.

Допълнителните 315 проби от засегнатото стопанство във Велинград бяха успешно приети в Националния диагностичен център

 

От днес животните показват изразена клинична картина на чума

 

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) информира, че допълнителните 315 проби, взети от 105 овце в засегнатото стопанство във Велинград, бяха успешно транспортирани и приети в централната приемна на Националния диагностичен център.

 

Процесът по приемане бе извършен от тричленна комисия, съставена от експерти – ветеринарни лекари, които са служители на Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ). Комисията установи точно съответствие на броя на пробите с придружаващата документация, липса на счупени, разляти или повредени проби, както и пълна проследимост и правилна номерация. Пробите са с подходящо качество и годни за лабораторни изследвания.

 

Присъствието на представител на овцевъдните асоциации, както и на полицейски служители, гарантира допълнителна прозрачност на процедурата. Пробите бяха транспортирани в хладилни чанти и запечатани пликове, осигуряващи правилно съхранение по време на целия процес.

 

От днес животните в стопанството показват изразена клинична картина на чума по дребните преживни животни, а именно повишена температура, секрет от очите и общо неразположение. В момента са поставени под забрана засегнатите стада, като ветеринарните лекари следят състоянието на животните и предприемат всички необходими мерки за ограничаване на разпространението на заболяването.

 

Резултатите от лабораторните изследвания се очакват до края на седмицата, а БАБХ ще информира своевременно за тях.

 

Чумата по дребните преживни животни (ЧДП) е острозаразно вирусно заболяване, което засяга овце, кози и други дребни преживни животни. Основните симптоми на заболяването включват висока температура, отказ от храна, намалена активност, зачервяване на очите, изтичане на секрети от носа и очите, а понякога и гнойни язви в устната кухина и по кожата. Заболяването се предава чрез контакт с болни животни, техните секрети или замърсени храни и предмети.

 

При потвърждение на чума по дребните преживни животни, се предприемат мерки за принудителна евтаназия по хуманен начин на всички заразени и контактни дребни преживни животни. Животновъдите в засегнатите стопанства получават компенсации за евтаназиранитеживотни, унищожения инвентар и фураж.

 

Заболяването не представлява риск за здравето на хората, но може да доведе до сериозни икономически загуби.

БАБХ предприема всички необходими действия за ограничаване на разпространението на заболяването и за осигуряване на безопасността на животните и общественото здраве.

 

Припомняме, че сигнали могат да се подават на денонощен телефон 0 700 122 99.