Новият американски курс в митническата политика обърка световната търговия
Наложените от администрацията на Доналд Тръмп мита срещу Китай, Канада и Мексико доведоха до срив на зърнените пазари както зад Океана, така и в Европа, пише в анализ специализираният портал agrarheute.com. Митата от 25% върху вноса на продукция от Канада и Мексико и от 20% върху вноса на продукция от китай се очаква да засегнат и вноса на агропродукция от трите страни.
Действията на Вашингтон предизвикаха не само хаос но и нерви на пазарите като текущите контракти на пшеницата и царевицата продължиха да поевтиняват по време на вчерашната търговия последвани от цените и на маслодайния компонент. Подписаният вчера президентски декрет доведе до забележими последици и свиване на американския износ. В отговор на мерките от Вашингтон, Пекин наложи ответни мита върху вноса на храни и аграрна продукция от САЩ. Пазарите остават под натиск и заради опасенията за реколтата от пшеница в САЩ и в региона на Черно море.
По данни на американския департамент състоянието на посевите в един от най-важните производствени региони на САЩ- Канзас се оценявана 55%, докато оценката за австралийската реколта от пшеница е повишена с 2 млн. тона до 34 млн. тона.
Фючърсите на пшеницата на борсата в Париж със срок на доставка през май паднаха с над 1 евро до 224,15 евро за тон а тези за новата реколта загубиха 1 евро от стойността си до 226 евро за тон. Царевицата със рок на доставка през юни поевтиня с 2,50 евро до 211,75 евро за тон. Фючърсите със срок на доставка през август се понижиха с 2,25 евро до 217,75 евро за тон.
Въвеждането на американските мита разклати из основи и маслодайния комплекс, като цената на рапицата стигна едномесечно дъно. Соята търгувана в Чикаго падна до най-ниското си ниво от началото на годината, а търгуваното в Малайзия палмово масло понижи стойността си с 3%. Рапицата със срок на доставка през май, търгувана на борсата в Париж падна с 8,50 евро до 518,75 евро за тон а тези от новата реколта с 6,75 евро до 491,75 евро за тон. Сривът в цената на маслодайния комплекс се подкрепя и от огласената прогноза за за по-слаба реколта от рапица в Австралия, която се очаква да е с 5 млн. тона под миналогодишната.
Щатските фермери посрещат новите мерки на Тръмп с огромна загриженост най-вече заради въведените от Китай ответни ита за вноса на пшеница, царевица, соя и птиче месо от САЩ. Очаква се ответните мита да засегнат и износа на американско говеждо и свинско месо.